Проект започатковано 7 січня 2007
Гуртом нас: 1169415 (160 за 24 години)

Львівські історики виклали в Інтернет 10 тис. документів ОУН та УПА

| 13 коментарів

архів-визвольного-руху

Відтепер в Інтернеті оприлюднено «Електронний архів визвольного руху», який містить 10 тисяч раніше не доступних документів про історію ОУН та УПА. Описані електронні копії систематизовані тематично та хронологічно, а сам Е-архів постійно поповнюватиметься, – повідомляє прес-центр Центр досліджень визвольного руху .

ЛНУ ім. І. Франка, Центр досліджень визвольного руху з участю Національного музею-меморіалу «Тюрма на Лонцького» представили результати 3-річного спільного проекту «Електронний архів визвольного руху» (avr.org.ua). Проект втілено з ініціативи ректора Львівського національного університету імені Івана Франка Івана Вакарчука.

Е-архів визвольного руху з 19 березня 2013 року надав у вільний доступ через Інтернет понад 10 000 систематизованих та описаних електронних копій документів з історії ОУН та УПА. А надалі поповнюватиметься іншими, розповідаючи про минуле ХХ століття в Україні, структури визвольного руху, політичні репресії та діяльність нацистського та комуністичного тоталітарних режимів. Історики та волонтери проекту зібрали, систематизували та описали документи, щоб зробити більш зручним доступ для колег та усіх зацікавлених.

«Історія починається з джерел, а електронний архів – це зручно: зайшов, знайшов, завантажив. Тепер можна зосередитися на фактах, а не на місяцях очікування дозволу доступу до архіву чи пошуку серед приватних колекцій», – зазначив науковий керівник проекту Володимир В’ятрович.

Директор наукової бібліотеки Львівського національного університету Василь Кметь зауважив: «Ми пам’ятаємо не тільки коли архівні документи видавалися з купюрами, а навіть коли їх переглядали спеціальні перлюстратори. Відкриття Електронного архіву, в якому представлені копії у повному вигляді, – це важливий крок, який сприятиме розвитку української історичної науки».

«Втілюючи цей проект, ми, зокрема, керувалися рекомендацією № R (2000) 13 Комітету міністрів Ради Європи країнам-членам стосовно європейської політики доступу до архівів із забезпечення обов’язкової можливості для кожного з жителів дізнатися об’єктивно про елементи своєї історії, як невід’ємної ознаки демократії», – зазначив керівник проекту, експерт Центру досліджень визвольного руху, координатор робочої групи Української національної платформи Східного партнерства Андрій Когут.

Розробники переконані, що Е-архів avr.org.ua є відповіддю на виклики часу.

«Коли світ переходить на відкриті електронні бази даних архівів, Україна не може ховати інформацію про визвольний рух та політичні репресії за бажанням окремих чиновників. Якщо доступ до минулого обмежують посадовці, завдання істориків – не лише досліджувати, а й робити доступними первинні джерела. Електронний архів для нас і колег – це швидше, зручніше і дешевше, ніж багатотомні збірники документів», – пояснив В’ятрович.

Довідка.

Електронний архів українського визвольного руху (avr.org.ua) – спільний проект Львівського національного університету імені Івана Франка, Центру досліджень визвольного руху з участю Національного музею-меморіалу жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького». Е-архів буде корисний дослідникам, історикам, студентам та аспірантам, усім, хто цікавиться історією України, СРСР та Центральної-Східної Європи у XX столітті, подіями періоду Другої світової війни, боротьбою народів СРСР за незалежність, історією тоталітарних режимів та репресій.

Джерело: ZIK

13 коментарів

 1. Давно пора було таке зробити. Тільки от реалізація мені не зовсім подобається, сайт писали школярі, чи що? а ще сильна глючність, хоча і зрозуміло звідки – грошей на норм сервер пошкодували, напливу користувачів не очікували… А чого б це їм заходити, хто в нас цікавиться історією?!

 2. Спробував зайти на avr.org.ua – лежить…

 3. Пробував декілька разів зайти – жодного результату – одні глюки :(
  А шкода…

 4. Зайшов з допомогою стандартного ослика (ІЕ), а Хромом – не виходить, Мозілою не пробував.

 5. Я заходив без проблем у Лінуксі і під Оперою і під Хромом і під Мозіллою. Шкода що ще не всі документи там викладено. Бо я надіявся щось про своїх предків віднайти – не знайшов поки що. Але сподіваюся рано чи пізно знайду.

 6. МОЛОДЦІ !!! РЕСПЕКТ І УВАЖУХА !!!
  Оцифрували та виклали понад 10 тис. документів ( за інформацією з сайту ).
  Дизайн та деяка глючність сайту, то лишень дитячі хвороби запущеного сайту :-)
  На мою думку головне це ідея та її реалізація, а далі вже мають віднайтися і помічники та благодійники …
  УСПІХІВ ВАМ ХЛОПЦІ ТА ДІВЧАТА ТА РОЗВИТКУ ПРОЕКТУ !!!

 7. Молодці всі хто створював сайт! Дуже важлива й нагайна робота. Сайт зручний, для фахівців з історії – просто мрія!

 8. Pingback: Володимир В'ятрович: Робити минуле доступним. Про особливості професії | Гуртом - сайт підтримки всього українського!

 9. Красені, жаль що реєстрація не працює((

 10. Pingback: В Інтернет виклали колекцію документів останнього командира УПА | Гуртом - сайт підтримки всього українського!

Залишити відповідь

Обов'язкові для заповнення поля відмічені *.