Проект започатковано 7 січня 2007
Гуртом нас: 1169705 (179 за 24 години)

60% студентів дають хабарі під час сесії

| 51 коментар

Заліковка

За результатами дослідження, сьогодні в Україні 60% студентів дають хабарі під час складання іспитів та заліків. Основна причина того, що студенти дають хабарі полягає у тому, що вони не хочуть вчити матеріал, а їм простіше та легше дати хабар. Про це в ексклюзивному коментарі УНН про стан хабарництва в Україні повідомила директор Фонду “Демократичні ініціативи” ім. Ілька Кучеріва Ірина Бекешкіна.

Вона зазначила, що дві третини хабарів є ініціативними, тобто такі, які людина бажає сама віддати.

“Готовність давати хабар у людей зросла. У 2009 році люди вважали, що це нормально давати хабарі, щоб вирішити питання, проте їх було вдвічі менше, ніж зараз”, – зазначила І.Бекешкіна.

Відповідаючи на питання, скільки приблизно коштує здати іспит в українських ВНЗ, 15,6% опитаних повідомили, що це коштує менше 100 гривень. 24,5% вказали, що це коштує від 101 до 200 гривень 30,3% — від 201 до 300 гривень; 7,2% — від 301 до 400 гривень; 7,4% — від 401 до 500 гривень; 8,9% — від 501 до 600 гривень; 3,3% — від 601 до 700 гривень; 8,2% — від 701 до 1000 гривень. 

 Про зовнішній тиск, коли викладач натякає на необхідність дати хабар, повідомили 20% респондентів, а 61% тих, хто давав хабара, відзначають, що платять за оцінки за власним бажанням, оскільки їм легше заплатити, ніж що-небудь вивчити. 13% стверджують, що купують бали за прикладом інших, щоб не виділятися.
 Найбільше «заробляють» викладачі під час іспитів і заліків — це відзначили 75% студентів, при захисті дипломних робіт — 23% і при ухваленні рішення про відрахування студента — 23%. 

 У той же час для 35% студентів корупція у ВНЗ — це один з можливих способів вирішення існуючих проблем, а для 21% — норма сучасного суспільного життя. 

 Корупція у вищих навчальних закладах асоціюється для студентів зі швидким та відносно простим вирішенням проблем — так вважають 47%, з випуском некваліфікованих фахівців — 42%, з проявом аморальності викладачів — 29%, з невід’ємною частиною навчального процесу — 15% і з традиційною формою подяки — 8%. 

 Слід зазначити, що 46% студентів вважають, що основними чинниками корупції у ВНЗ є лінь студентів та їх небажання вчитися, а 36% — знецінення самої вищої освіти, коли студентові потрібний тільки диплом, а не знання. 21% респондентів вважають, що у навчальному процесі відсутні дієві форми боротьби з корупцією.

За результатами дослідження, у порівнянні з минулими роками, формат хабарів змінився: їх не вимагають, а люди самі їх дають.

“Люди самі несуть хабарі, бо вони вважають, що так простіше. В українських структурах вимагають все нові й нові документи. Людям простіше дати, ніж стояти і чекати – це загальна риса”, – зазначила вона.

Джерело: УНН, Фокус

51 коментар

 1. Брехня! В мене в вузі не брали цього семестра хабар. пропонував 1500грн не взяли.

 2. на деяких кафедрах може сягати і 90%.
  і так, теж згідний, що на першому місці – лінь, на другому – непрагматичність вивчаємих предметів, і пісне їх подання.

  • про лінь не зовсім згодний, чому поясню, за чотири роки навчання(програмування) було приблизно 10-20% предметів які, скажемо так, допомагають тобі, а решта 80-90% це такі як культурологія(2-3 рази на тиждень), психологія(особливо потрібна наука при спілкуванні з комп’ютером)право і все таке інше, що дуже потрібне людині яка планує, якщо не все, то хоча б півжиття провести запрограмовуючи металічні штукенції:)
   тому я б сказав що хабар в навчанні це не стільки лінь, скільки розуміння того, що матеріал, який тобі дають це просто шлак і краще дати викладачу гроші, а вільний час витратити на те, щоб стати яким не яким спеціалістом(тому що як кажуть в кпі “учат в школє, а в інстєтутє учат учітса” або як каже моя колишня викладачка з програмування “хатітє стать програмістом ідітє на курси какіє-то там”)

 3. ніколи не давав!дають ті хто не вчив і не ходив на лекції! а якщо ти ходив і ще щось знаєш, то викладачі навпаки підтримають тебе – бо для них це рідкість бачити когось хто вчить ще щось або читає !

  • Насмішили :D Палець вверх!

  • Підтримую, за 5 років грошей жодного разу не давав жодному викладачу. А тих кого це “смішить” хай не крекче як хріново жити в Україні самі розвели самі розгрібаємо!

  • Теж підтримаю. За 5 років навчання ні разу не платив, сам здавав. Викладачам приємно, коли хоч хтось вчиться на фоні тотального неуцтва…
   А тим, хто вважає, що це казки, додам: “Шукайте кращий ВНЗ, ніж та контора у якої від ВНЗ лиш назва”.

 4. Тю, я ось навіть не знаю із нашого ВУЗ’у когось, хто б давав чи брав хабарі. Кажуть, щоб навіть не заїкались про це.

 5. Закінчив ВНЗ 5 років тому. За всі 5 років навчання. Дав хабар на суму 90 грн. )))) Якщо це можна назвати хабарем… Себе не хвалю. Просто дійсно зараз дуже багато матеріалу, якого в майбутньому просто не знадобиться… А завалювати себе непотрібною інформацією не хочеться, та й не потрібно… Поросто в нас застаріла система освіти, коли багато подається матеріалу з усіх боків. Кожен викладач вважає, що його предмет найважливіший, а мозок не в змозі обробити таку к-ть інформації… А хабар вирішує багато проблем.

 6. Хех. Не беруть хабарі…
  Щасливі люди. Я доки вчився на денному все здавав сам. Щойно перейшов на заочку як почали тиснути звідусіль. Ситуація коли викладач відсутній половину пар, без методички або підручників починає майже відкрито вимагати хабаря теж норма. Був 1 предмет на які я сам ніс і один за який відкупився-б будь чим аби не сидіти 10 годин під дверима божевільної стерви впродовж тижня. Були декілька викладачів яким хотілось віддячити за чудову роботу і ставлення після того як все здав сам. Тепер беремо до уваги що все це відбулося в Педагогічному… тобто отам де готують майбутніх педагогів і з перспективами все стає зрозумілим

  • +1
   На денному викладачі якось інакше ставляться до студентів. На заочному напевне розуміють, що майбутнім “фахівцям” потрібні не знання, а кусочок пластику, який підтверджує те, що вони “отримали” вищу освіту. Сам закінчую заочний на економічному, і вже 5 років, сесія за сесією, із нас немовби плоскогубцями витискають гроші, бо в інакшому випадку на чекає талон, комісія, довгі години очікування появи викладача, в якого величина бажання поставити оцінку студенту прямо пропорційна його настрою.
   А насправді часто виявляється так, що випускник ПТУ цінніший за випускника ВНЗ, бо хоч щось вміє зробити у той час як випускник ВНЗ не здатен ні до ефективної розумової, ні до плідної фізичної праці.

   • “А насправді часто виявляється так, що випускник ПТУ цінніший за випускника ВНЗ, бо хоч щось вміє зробити у той час як випускник ВНЗ не здатен ні до ефективної розумової, ні до плідної фізичної праці.”

    Так, в ПТУ хоча б щось пояснюють, а у ВНЗ – що? Викладач так швидко диктує і пише дошці, що рука відпадає! Йому байдуже чи студент щось розуміє чи ні, йому аби тільки виконати “план”. Лише поодинокі викладачі роблять консультації, і намагаються щось навчити. В таких умовах без репетитора нереально розшаритись у вищій математиці, звичайно легше і дешевше – дати хабар

 7. Мабуть освіта в нас нудна.

  • згоден про те, що буває зовсім не цікаво((( Багато предметів непотрібних – так аби викладачу годин було. А ще часто дублюються предмети, тільки під різними назвами))) Краще було б коли давали на вибір – 50/50, або 60/50, ну щоб частина обовязкового для спеціальності, а інші для загального рівня і для поглиблення. Моя така думка! Особисто я, хабарі даю дуже рідко, і лише невеликі суми.

   • по факультету “фінанси і кредит” на різних предметах вчимо одне й теж, а ще змінюється програма і ми 2 роки поспіль здаємо історію ек. думки. Найбільше мені подобається система США. Коли після школи йдуть в коледж. А там обираєш потрібні предмети. І що цікаво в перший рік немає закріпленості по фаху. Після першого року фахівці бачачи твої навички і кращі сторони пропонують спеціальність яка більше підійде. А у нас як вступив то вступив, можеш тільки шкодувати, що не обрав іншу спеціальність.

  • То не освіта нудна, а невдалий вибір вступника.

 8. Не думаю що аж 60% студентів дають хабарі… Навіть з такими цінами, що наведені вище, викладачі були б мільйонерами. Уявіть тільки, за рік (2 сесії) по 1000 грн. з одного студента. А таких 60%, як тут пишеться.
  Зараз я на 1 курсі магістратури (юрфак), жодного разу нікому нічого не давав і не пропонував. Хоча однокурсники розповідали, як вони через когось там передавали гроші і отримували “зарах” або відповідну оцінку за іспит. Пам’ятаю, один хлопець з яким навчався вирішив сам здавати сесію. Все доволі непогано здав, а потім ще й хизувався, що заощадив купу грошей))

  Також я згоден з думкою daVisla… самі ж даєте хабарі, а потім ще й скаржитесь, що ми в дупі, що у нас високий рівень злочинності, корупція тощо…

  • “Навіть з такими цінами, що наведені вище, викладачі були б мільйонерами.”
   Там йде поділ з деканом, частина ректору. Коли я відмовився давати 200 грн. за залік (нас таких було 10 із 90) – викладачка відклала наші роботи останніми і побігла питати у керівництва – що з нами робити.

 9. Середа. Заочники. Навчатись ще два дні. Студенти поприїжджали з кількох областей. Лише декілька тих хто проживає в тому місті де навчається. Залік. Не іспит. Болонська система. Викладач роздає білети. Запитання то окрема тема. Відповіді викладача не задовільнили. І вона(викладачка) знає, що через два дні ми всі роз’їдемося каже: приходьте на перездачу в четвер на наступній неділі. Бляха, яка нев’їбенна епічність.

 10. Вирішити цю проблему просто – дати викладачам зарплати , які отримують їхні європейські колеги. І тоді, коли студент пропонуватиме викладачеві свої жалюгідні “копійки”, викладачі просто відмовляться. Звісно будуть і вийнятки, але на 90% це подіє. Але ж у нас 900 мільйонів гривень йде на утримання депутатів, то ж….

 11. Якщо в школі не дійшло, що вчися для себе, то може у виші дійде на курсі шостому …

 12. Нехай змінюють ось цю тюремну системи освіти, тоді проблема хабарів відпаде. Бо більшість предметів дійсно не потрібні. Наприклад мені легше на трійку здати психологію, ніж забити на історію України або ще якусь історичну дисципліну. Хабарі зараз це не найбільша проблема в освіті – її нинішня тупість і деградаційність, а хабарі – це вже як прояви. Так краще ж уже боротися з джерелом, а не з його проявом

 13. Вчусь на 1 курсі в політесі у Львові , судячи з того що бачу навколо хабарі дають не 60 а 95% причому половину хабарів дають через якихось незрозумілих посередників які часто не доносять гроші до адресата , судячи з кількості взяток в нашій країні ми помилились із назвою, це вже не Україна а якась Хабарня , пропоную заснувати якийсь форум для тих кому не байдужа доля країни, бо вже так дістали ці націоналісти як так завзято борються проти темношкірих або людей певних інших національностей, але на наступний день спокійно і без вагань совісті тикають взятку своєму викладачу!!!

  • Націоналісти не борються з темношкірими… На жаль, зараз спостерігається відверта підміна понять соціал-націоналізм, націонал-соціалізм, нацизм – і вся ця нечисть ототожнюється чомусь з націоналізмом. Бо, бачте, деякі нездари беруть “націоналізм” за якийсь бренд.

   А тикають хабар, Юрко, бо розуміють, що їм все ж потрібна та пластикова картка під назвою диплом. А от ще таке питання цікаве, ніякі курви не подивляться, чи ти займаєшся добре в науковій діяльності, а дивляться твою заліковку, і думають, чи прийняти тебе в магістратуру чи ні. А витрачати свої найкращі роки на вивчення БЖД, валеології, соціології, соціології особистості, психології, педагогіки – того, що ніяким чином в житті не знадобиться, бо погодьтеся, що ніякого саморозвитку виклад цих предметів в університеті не несе. Ану спробуйте зараз викладати в школі так, як зараз вчать на педагогіці – не те, що закидають папірцями учні, а поховають у них. Це ж позор скасовувати години на спеціальність і витрачати їх на безглузде забивання голови. Ця система освіти породжує ботанізм, дуполизство, хто більше підлиже, тому більше поставлять. Саме ця система тюремна освіти породжує хабарі. І самі ці хабарі є просто інколи лазівками поміж жорнами

 14. На завтра запланований проплачений мітинг проти корупції на Європейській площі, приєднуйтесь Азаров башляє …

 15. Олег, згідний із думкою , проте саме через цю “лазівку між жорнами” нічого і не змінюєтся, всі бачать , що схема: ” завалив ідіотськими предметами – отримав взятку” працює , і поки від студентів не буде радикальніших дій ніж піти по течії і зробити “як всі” доти ні нащо краще нам сподіватись не можна!

 16. Ніхто нікого не примушує давати хабара. І дають більше ніж 60% відсотків. Я був старостою групи і не було такого студента в моїй групі який не платив за оцінку і тд. Тут не звернули увагу на те що в більшості випадків матеріал який викладають в наших ВНЗ мінімум застарілий або зовсім не актуальний і тому легше або навіть ефективніше заплатити 150 гривень і не витрачати свої розумові ресурси на ці дурниці.

 17. Треба робити все своїми силами, і вчитися самим. Тому і в такій дупі, тому що просто нічого не хочем робити…”чого бідні ? Бо дурні! Чого дурні? Бо бідні!

 18. Закінчую другий курс Києво-Могилянської академії, і ще ні разу не давав хабаря, ні разу не просили, ніхто з однокурсників не давав, ні в кого не просили. Чесно кажучи, є предмети за які хотілося б дати “на лапу” :)

 19. Тут здебільшого студенти дописують, а я з іншого боку барикад :). Звісно хабарі існують. Але автор матеріалу вірно відзначив – дають самі. І матеріал, актуальний чи не актуальний, тут часто ні до чого. Маю досвід викладання дисциплін біологічного характеру – відсотків 60-70 студентів не спроможні засвоювати сучасний, науково насичений матеріал. Ще 20% можуть вчитись на “добре”, решта на “відмінно”. Тому проблему необхідно вирішувати комплексно, починаючи зі школи. Крім того, необхідно і знижувати навантаження на викладачів (хоча здається презик має іншу думку), і збільшувати зарплатню, і змінювати підхід до формування навчальних планів, і контролювати зміст дисциплін тощо.

 20. Гарна тема, актуальна! А ще проституція, наркоманія, СНІД, рак, олігархи, депутати, судочинство і т.д. і тп. Хто не стикався?

 21. А ще у викладачів є ліміти на позитивні оцінки, приміром не може бути більше однієї-двох п’ятірок на групу, не більше 5-ти четвірок. Деканат контролює

  • Так, і коли через хабарників “вичерпався ліміт” через це інколи можуть постраждати добросовісні студенти

 22. Замість того, щоб давати хабарі викладачам, краще б на ті кошти запрошували грамотного спеціаліста, що працює у відповідній галузі, хоча б раз на тиждень (на ті кошти можна запрошувати його хоч цілий рік). Від таких лекцій буде набагато більше користі та й сам спеціаліст знатиме що він та його знання потрібні тут, в Україні. А також розповість речі, котрі невідомі викладачам, а отже випускник буде краще проінформований та підготовлений до майбутньої роботи. А ще зможе на ранньому етапі визначитись з майбутньою професією.

  Коли приймають на роботу то диплом не питають. Є випробувальний термін – три місяці. Хоча вже протягом двох тижнів можна мати хоч якесь уявлення про нового працівника. За кордоном ваш диплом тим більше не потрібний.
  Висновок: хабар – на вітер викинуті гроші.

  • Дешевше дати хабар) Ви що не в курсі скільки зараз коштують репетитори? В них погодинна оплата!

   • Звісно репетитор круто, але це дуже дорого

   • Я не про репетиторство, а про лекції спеціаліста, котрий працює за фахом.

    • І де ж такого знайти? Та ще й щоб він погодився з вами працювати! Це може бути лише хороший знайомий, інакше – ніяк!

     • За такі хабарі це може бути навіть спеціаліст з-за кордону та ще й з перекладачем. Судячи з твого “інакше – ніяк” перспективи в тебе жалюгідні – вихід є завжди!

     • Я все-рівно це собі не уявляю, на словах завжди все просто

     • Хоча… Я не знаю про яку галузь Ви говорите

    • Гість, а ким Ви працюєте? Ви самі б погодились давати такі лекції?

     • Маю власну фірму і малий штат працівників. Дуже часто звертаюсь до майстрів (тобто до тих людей котрі мають реальний досвід, а не застарілу теорію, котра передається з покоління в покоління) тієї галузі котра мене цікавить, щоб отримати ті чи інші знання (не тільки з метою отримання послуг, а й з метою отримання знань), щоб бути компетентним у тому, що мене цікавить, і звісно за оплату.

     • Ось бачите, Ви власник фірми, Ви маєте контакти, кошти, зв’язки, щоб знайти реальних спеціалістів. А що робити студенту на другому курсі?

     • Анонімний. Перестань скиглити і витри соплі. Я ріс в бідній родині. Починав з самого низу. Ні порад, ні допомоги не було. Тобі пораду дам. Уважно читай та слухай. Бери приклад з тих хто вже досягнув успіху (результату, котрий Ти хочеш отримати в житті). Банкрутство – це явище тимчасове, а бідність на завжди! Бери від життя сам – ніхто не прийде на допомогу і нічого тобі не дасть!

  • Будьте хоч двійочниками, прогульщиками, дибілами, та якщо ви прийдете на фірму і своєю діяльністю та знаннями примножите дохід фірми – це і буде цінний працівник. Все інше прикре непорозуміння. Про те, є одне але. Якщо Ви, не будете мати знань (загальноосвітніх), у вас будуть труднощі у спілкуванні з постачальниками, клієнтами, колегами, начальством, та велика ймовірність того, що на ваше місце швидко знайдуть заміну.
   Отже: хабар – це на вітер викинуті гроші. Ти можеш мати погану оцінку, за навчання, та знання і вміння мати мусиш.

   А то задовбало читати вашу фантастику в резюме, і вислуховувати ваші анекдоти. ЦЕ ЗАЙМАЄ МІЙ ДОРОГОЦІННИЙ ЧАС!
   Дякую.

Залишити відповідь

Обов'язкові для заповнення поля відмічені *.