Проект започатковано 7 січня 2007
Гуртом нас: 1169787 (179 за 24 години)

70 років від створення дивізії СС “Галичина”

| 35 коментарів

Галичина

70 років тому у Львові була створена 14-а гренадерська дивізія Ваффен СС «Галичина».  Важко однозначно сформувати своє ставлення до цієї формації…

З однієї сторони до дивізії записались 84 тисячі українських добровольців, багато хто аби не йти “до лісу” або до Червоної Армії, очевидно серед цих хлопців переважна більшість складали ті, що були переконаними антикомуністами! Наїлися радянської влади у 1939-1941 роках. У той же час тисячі естонців та латишів пішли боротись проти “совєтів” до таких же формувань бо не бачили іншої сили, яка могла б спинити червону імперію зла.
З іншої сторони відомо, що командування УПА негативно ставилось як до створення цієї формації так і до масового вступу української молоді до Дивізії. Чому? У той час повним ходом йшло формування УПА, логічно, що з створенням дивізії німці шкодили українському визвольному руху. Хоча знову ж таки треба визнати, що велика кількість дивізійників після бою під Бродами пішла до УПА.
Складна сторінка української історії, складна та неоднозначна… Хоча коли пробуєш себе перенести у той час то розумієш, що деякі речі сприймалися б значно простіше, є біле та чорне і коли для прикладу твою родину “совєти” вивезли до Сибіру чи просто розстріляли то ти і з чортом лисим підеш бити червону сволоту… Десь воно так і було.
Для тих хто не в курсі теми, дуже раджу переглянути документальний фільм “У рамках долі — Історія 1-ї української дивізії УНА 1943—1945”

 Джерело: ФБ
Хочу почути Ваші відгуки з приводу цієї неоднозначної події
 
Також рекомендую книги на Гуртом на дану тематику (дякую Leha за допис):

35 коментарів

 1. ну в мене на це коротка, можливо інфантильна, відповідь – вони зробили свій вибір тоді, і не нам їх судити тепер.

 2. Я ними горджуся, хлопці зробили вибір за вільну Україну.

 3. по-перше – добре, що саме ці молоді люди зробили цей вибір, бо інакше це були б звичайні каральні загони без ідей і моральності… (був висунутий ультиматум ЛЬвівській інтеліґенції – або створюєте ВИ або МИ (тобто – нацисти)…)
  по-друге – ПОКАЖІТЬ ОФІЦІЙНІ ДОКУМЕНТИ, які б однозначно стверджували про те, що КОМАНДУВАННЯ УПА (а не окремі поодинокі люди висловлювали свої думки… тобто – покажіть ОФІЦІЙНУ позицію) було проти вступу молоді до дивізії!!!
  по-третє – задайте собі звичайне запитання – ХТО БУВ КЕРІВНИКАМИ ВИШКІЛЬНИХ ШКІЛ і КОМАНДИРАМИ ЗАГОНІВ УПА? (дам підказку – подивіться на фото… колишні дивізійники, навіть будучи в УПА, носили свої мундири, щоправда без шевронів – відповідно їх буде дуже легко впізнати)
  по-четверте – задайте собі питання – ХТО ПОСТАЧАВ УПА ЗБРОЄЮ і АМУНІЦІЄЮ?
  і по-п’яте – УПА – як би тут хто не пінився – це не була армія – це ПАРТИЗАНКА, а УД УНА “Галичина” (і “Вільна Україна” в перспективі) мали стати основою Українською РЕГУЛЯРНОЇ АРМІЇ, якби б була відновлена Україна (на зразок, коли легіонери УСС створили основу для армії УНР та УГА).

  • Доречі, п. 1 пана Андрія можна доповнити цікавим прикладом з історії Литви. Там нацисти теж хотіли створити Литовський легіон Ваффен-СС, але литовські національні організації відмовилися допомагати, тому цей захід завершився невдачею. У відповідь німці закрили більшість вищих навчальних закладів у Литві й зробили арешти серед литовської інтелігенції. Потім була оголошена примусова мобілізація литовців до вермахту та військ СС, й мобілізованих литовців порозпихали по різних частинах, наприклад у Латвійську дивізію СС (15-ту), а там заради самозбереження литовцям все таки довелося воювати на боці німців.

 4. згоден з усім вищесказаним.

 5. Моє ставлення до УПА, СС “Галичина”, червоноармійців за рівнем поваги до них і їхніх дій:
  Перше місце – УПА та інші армії чи повстанські організації, які боролись за незалежну Україну. Вони герої, тому що вони боролись за незалежну Україну і тому, що вони розраховували на свої сили (не шукали собі командира серед інших націй). Це ясно.
  Друге місце – воїни СС “Галичина”, які боролись за незалежну Україну, прирівнюються до воїнів Червоної армії, які боролись за незалежну Україну чи хоча б її автономію у складі СРСР. Вони теж герої, хоча в силу певних обставин не змогли повірити, що українці власними силами здолають двох фашистських окупантів – Німеччину та Росію.
  Третє місце – воїни СС “Галичина”, які боролись за Рейхстаг і Гітлера, та воїни Червоної армії, які боролись за Сталіна та Кремль. І ті, і ті – фашисти. По крайній мірі для нас, українців. І я впевнений, що в СС “Галичина” було набагато менше українців, які боролися за Гітлера, а ніж в Червоній армії – українців, які боролися за Сталіна. Так, що в Червоній армії було набагато більше українських фашистів, а ніж в СС “Галичина”. Є вони і досі: Колесніченко, Симоненко, Ківалов, Табачник тощо.
  9 травня для мене – це “дєнь пабєди російського фашизму над німецьким”. Це аж ніяк не наш День перемоги. Так, тоді в світі стало на один фашистський режим менше. Але ми так і залишились окупованими до 1991 року, а яка різниця хто окупант – німці чи росіяни?!

  • Я не вважаю, що якби перемогла б Німецька сторона було б на багато легше жити. Як говорять лікарі: ” З двох зол ми вибираємо менше”. На мою думку так і сталось. Хто зна, що б було з Україною в іншому випадку??? А 9 травня, я святкую. Тому, що це перемога моїх дідів та прадідів над Нацистами. Які були схибленні на домінуванні своєї нації!!!

 6. Мої симпатії на боці “Галичини”. Дивізійники були схожі на армію. Судити їх не збираюсь. А красноармєйці – це орда. А вели себе гірше ніж ординці. Хто-хто, а німці це повинні пам*ятати. Тому не зрозуміла їхня сьогоднішня політика.

 7. Велике прохання до дописувачів – не порівнюйте Червону Армію (звичайних солдат, які воювали не за сталіна: а за Родіну) з загонами НКВС і Заград отрядами, СМЕРШ тощо. Солдати ЧА такі ж звичайні люди, як і вояки дивізії чи УПА чи того ж рейху (на відміну від відділів СС, зокрема Мертва голова) і Перемога здобувалася неймовірною броротьбою ЧА і героїчними битвами. Тому обзивати їх “ордою” – не варто… під час війни “святих” нема! Не було ЖОДНОЇ військової формації, яка б не мала за собою грішка…

  • Шановний Андрію, а як назвати тих, хто ввійшовши в яке небудь село чи місто, забирав всіх чоловіків від 15 до 70 і гнав перед собою на мінні поля. Мол “кровью іскупайтє”, а разом з тим і зброю собі добудете.
   Я не про святість говорив, а про мародерство, садизм, звірячу ненависть до тих, хто жив краще “асвабадзітєлів”.
   Не було солдата, який би не привіз з фронта часів чи велосипеда, чи жіночої білизни. Це трафеї називалось.
   А говорив я про німецьку армію, ане про карателів, які йшли позаду. Як згадують очевидці – німці ПРОСИЛИ води, чи молока, або купляли. Наші фронтовики вимагали самогонку.

 8. Дивовижно. Багато з тих хто висловився вище вважає, що об’єднання з фашистами – катами й нелюдами, цілком нормальний засіб боротьби з комуністами… – катами й нелюдами? Люди, ви взагалі хоч трохи думаєте головою? Навіщо взагалі було публікувати згадку про річницю цієї ганьби? Щоб дати черговий привід для розмов про те, що на Заході живуть ідейні послідовники Гітлера?

  • От моя бабуся в Лісниках казала, що савєцкая армія, то були кати й нелюди і всі їх дуже боялися, а німців-ні. То мабуть не такі вже й кати й нелюди були, як гадаєте(не рахую есесівців-то окремя стаття,як і нквс)?

  • Якщо ти хоча б якусь інформацію прочитав, в тебе думка кардинально би змінилась. Навіщо писати про те, що незнаєш?

 9. Герої сплять в рідній землі, а окупанти – в ганьбі!

 10. Як на мене – вся та балаканина про “вєлікую пабєду над фашистамі”, то велика бульбашка. Як би нас завоювали німці, то не було б великої різниці порівняно з тим, що нас завоював Сталін. Вбив весь цвіт української нації, людей гнобив, розстрілював цілими населеними пунктами, переселяв у Сибір, та на Колиму тисячами, Голодомор і т.і. – самі знаєте. З німцями було б набагато краще, гадаю,або принаймні не гірше точно.

  • теж така думка відвідувала…

  • Знаєте, нічого страшного в тому, що Гітлер завоював би Європу нема, адже всім відомо, що всі без винятку імперії розпадаються і чим далі, ти менше вони живуть. Німці би невдержали Європу більше 60 років. Це простий закон логіки і тут немає виключень.

 11. Ти, мабуть, забув те, що Гітлер хотів зробити з України так зване “котеджне містечко” для своїх СС-овців. І концтабори ( по типу Аушвіц ) стояли б і у нас!!!

  • документи в студію!)))), а забув таких не існує

   • Не існує документальних підтверджень багатьох подій, фактів та іншого. Але виключати цього не варто. Якщо ти хочеш посадити на дачі дерево, цьому навряд чи найдуться документальні підтвердження…

    • Безумовно. Фашисти — погань. Але до комуністів вони не доросли. Порівняйте, скільки громадян власної країни знищив Сталін, а скільки — Гітлер.

     • Справа в тому, що ми не співгромадяни Гітлера…

     • Украйнецю, коли людину розстрілюють, то пофіг, хто це робить – свої “співгромадяни”, які насильно приєднали твою країну внаслідок війни 1918-1920 рр., чи громадяни іншої країни.

   • “Котеджне містечко” хотіли зробити лише з Криму, перейменувавши його у Gotenland. Півострів навіть не включили в жоден існуючий на той час Рейхскомісаріат, хоча і був окупований так само три роки.

   • Зате існує память людська про покидьків гітлерівців і їх дуполизів хероїв дивізійників галицьких.

 12. Всім, хто цього ще не зробив дуже рекомендую прочитати книгу Євстахія Загачевського
  СПОГАДИ ФРОНТОВИКА. Вони за обсягом невеликі але правдиві, від солдата “окопника” німецької армії на східному фронті. З них можна зрозуміти якими думками і надіями жили тогочасні молоді українці. Дуже прошу.
  Ознайомитись з ними можна наприклад тут: http://lib.galiciadivision.org.ua/ostfront/

 13. Звісно, я проти націонал-соціалізму та колоборації, але хто ми такі, щоби їх осуджувати?

 14. Особливо москалі стараються, аби ми соромилися за своїх героїв, називаючи їх зрадниками отєчества і т.д., а при тому забувають, що самі активно допомагали німецьким нацистам. Тому що самі нацисти, тільки російські.
  Формування українських військових формувань було правильним рішенням, тільки так можна було отримати військовий досвід, та можливість бити москалів. Це те саме що роблять зараз наші та інші вояки в Авганістані, чи інших країнах. Вчаться воювати, питання тільки чи стануть на захист власного народу, коли буде потрібно.

Залишити відповідь

Обов'язкові для заповнення поля відмічені *.