Проект започатковано 7 січня 2007
Гуртом нас: 1169844 (188 за 24 години)

Невидимий контроль. Адміністратори російських соцмереж в Україні блокують проукраїнські групи

| 30 коментарів

Інтернет-майданчики мають вплив на суспільство навіть на початкових етапах його мобілізації, ще перед безпосередніми закликами до протестів чи інших активних дій. Усвідомлення мобілізаційного потенціалу інтернет-майданчиків змушує керівників деяких країн вживати заходів для запобігання соціальному вибуху. Ініціативи щодо посилення конт­ролю над інтернетом дедалі активніше висуває й українська влада.

Нещодавно зареєстрований регіоналом Володимиром Олійником законопроект «Про захист інформаційного просто­­ру» пропонує зобов’язати провайдерів закривати доступ до сайтів, які містять «заборонену» інформацію (пропаганда міжнаціональної або релігійної ворожнечі, насильства, заклики до захоплення державної влади, конституційного ладу тощо). Щоправда, автор документа вже встиг заявити, що, найімовірніше, відкличе його на доопрацювання, пообіцявши «продов­жити дискусію» про «наведення порядку в інтернеті».

Поки вітчизняні парламентарії намагаються будувати фундамент для тотального нагляду за всесвітньою павутиною, їхні спроби контролювати інформацію, викладену в ній, без зайвого шуму вже втілюють у життя адміністрації популярних в Україні соціальних мереж.

Однобокий контакт

Як свідчать дослідження, найпопулярнішою поміж наших співвітчизників є російська «Вконтакте». Так, за даними компанії GfK Ukraine, їй віддають перевагу 67% українських користувачів соцмереж. 58% зареєстровані в «Одноклассниках», що також родом із РФ, 43% уподобали американський Facebook. Схожу інформацію надає «Яндекс»: за підсумками 2012 року найбільше українських акаунтів (близько 20 млн) було саме в «Вконтакте». Друге місце посіли «Одноклассники» (близько 6 млн), замкнув трійку Facebook (2 млн).

Наймасовіша в країні соціальна мережа обзавелася україномовною версією. Але в решті питань, особливо ідеологічних, залишається суто російською. «Забаньте цю групу», – пропонує адміністрації «Вконтакте» один з українських користувачів, даючи посилання на спільноту «Россия, Украина, Белорусь: Патриоты против ОУН/УПА». Її стіна рясніє новинами на кшталт «Украинс­кой нации не существует», «Вступаем в группу Крым – территория России!», «Знищи­­мо націоналістичну погань!». «Мы мини­­­­ма­­ль­­но ограничиваем свободу слова на нашем сайте, поэтому все подобные группы блокируем толь­­ко за конкрет­ные при­­зывы к насилию», – відповідає російською мовою агент підтримки (так називають цензора, який опікується блокуванням тих чи інших спільнот). Тоб­­то заклики до порушення територіальної цілісності України адміністрацію соціальної мережі не цікавлять. Натомість вона з легкістю закриває проукраїнські спільноти. Як зазначають користувачі, такі групи ніколи не блокують одразу після створення – увага звертається лише на ті сторінки, що вже набрали обертів і мають чимало відвідувачів.

Під час мовних протестів влітку 2012 року «Вкон­­такте» заблокува­­ли кілька груп: «Ми проти того, щоб російська була другою державною», «За українізацію Східної Росії» та «Інформаційний портал незалежних націоналістів». Остання висвітлювала події, пов’язані з національним питанням, зокрема й мовні протести біля Українського дому, в регіонах. Причину керівники соцмережі довго не пояснювали. У результаті написали: «Страница заблокирована за призывы к насилию. Подобного мы не любим. Разблокировка невозможна». Згодом представники спільноти домоглися докладнішої відповіді й здивувалися, дізнавшись, що їхня провина – це «обещания собраться, потолкать ментов и устроить смерть москвичам». «Як ми розуміємо, саме так адміністрація «Вконтакте» інтерпретувала заклики зібратися під Українським домом у ніч із 3 на 4 липня й захистити мітингувальників від можливого штурму. Звідки взялися слова про «москвичей» – то для нас загадка, – кажуть вони. – Пізніше від керівництва українського офісу соцмережі надійшла пропозиція розблокувати сторінку. За це вони хотіли, щоб «у бан» пішли половина складу адмінів «Інформаційного порталу незалежних націоналістів», до того ж ми мали офіційно вибачитися перед Партією регіонів».

Ностальгія за совком

Другій за популярністю соціальній мережі в Україні – російським «Одноклассникам» – віддають перевагу здебільшого ті, кому за 30. Цей інтернет-май­­данчик меншою мірою, ніж інші, розрахований на нові знайомства та спілкування за інтересами – тут шукають людей із минулого. Профіль «Одноклассников» – це не гуртування протестного електорату, а радше багатотисячні групи на кшталт «Ностальгия. Вспоминаем СССР и 90-е» та «Мы из СССР», «Песни нашей молодости». Попри те що на цьому майданчику опозиційні спільноти навряд чи матимуть цільову аудиторію, його адміністрація веде власну інформаційну політику, яку можна охарактеризувати фразою «про владу або добре, або нічого». Особливо помітно це на прикладі російських реалій. Як зауважують тамтешні блогери, у пошуку на сайті «Одноклассники» не відображаються спільноти, які гостро критикують кремлівський режим. Пошук за ключовими словами «Путин», «Медведев» тощо дає тільки позитивні результати. У випадку з першим це «Путин – наш президент», «Путин – красавчик!!!», «Путин, мы с тобой!».

За запитом «Янукович» в українському сегменті мережі «Одноклассники» таки можна відшукати кілька спільнот, учасники яких, імовірно, не дуже люблять президента: «Спасибо жителям Донбасса…», «Украина без Януковича» тощо. Але решта результатів засвідчують: український президент, як і Путін, теж «красавчик». І навіть «надежда Украины на светлое будущее».

Політичні френди

Третю за популярністю в Україні соціальну мережу Facebook можна назвати найполітизованішою. Її, до речі, обирають і самі державні діячі – серед українських політиків Facebook, поза сумнівом, найпопулярніший. «Просунута» аудиторія цього інтернет-май­дан­­чика відповідає взаємністю: саме тут станом на лютий 2013 року політичні діячі «знайшли» максимальну кількість друзів (204 тис. осіб на всіх). 

Інша особливість Face­­book – незалежність від української чи російської влади, адже компанія захід­­на. Це соцмережа № 1 у 127 зі 137 держав світу. Серед 10 країн, у яких домінують інші інтернет-майданчики, по­руч з Україною і Росією розташувалися Китай та Іран, де доступ до FB стали обмежувати після масових заворушень. Саме переходом на Facebook традиційно «погрожують», зіткнувшись із цензурою, українські користувачі адміністраціям російських соцмереж. Утім, і тут траплялися підозрілі прецеденти. Так, після квітневого виїзного засідання ВР фейсбуківці почали мобілізуватися на мітинг. Однак соціальною мережею миттєво поширився вірус, який ламав акаунти, що не дало змоги оперативно згуртуватися на акцію протесту. Скаржилися на цензуру в «мережі Цукерберґа» й деякі користувачі, наприклад, блогер Олександр Сухомлин. Він розповів, що адміністрація FB видалила його профіль після публікації про розкішне авто очільника Донеччини.

Рятівний галас

Окрім контролю над спільнотами адміністрація соціальних мереж нерідко допомагає правоохоронцям у встановленні особистості та місцезнаходження певних осіб. Майже детективною є історія пошуків працівниками СБУ одного з адміністраторів спільноти «Ми – Патріоти України» Сергія Шайдаюка. У «Вконтакте» хлопець був зареєстрований під ніком Пересічний Українець. Силовики вирахували його місцеперебування за IP-адресою і спершу вийшли на брата, але дізнавшись, що сторінка належить Сергієві, викликали останнього на допит. Почали погрожувати кримінальною відповідальністю, адже в спільноті були заклики до масових заворушень у разі фальсифікацій виборів, які вони розцінили як «заклик до повалення режиму». Зрештою порадили йо­му створити нову групу й надалі писати лише на «правильні патріотичні теми», тобто «чоловік повинен мати дружину, дітей, ходити на роботу і дивитися телевізійні новини». Допитували й іншого адміністратора тієї самої спільноти львів’янина Романа Черновецького – його запросили до місцевого Управління бороть­­би з організованою злочинністю. Вчасно змінивши пароль, сторінку «Ми – Патріоти України» хлопці залишили при собі. Її адміністратори впевнені: свого часу «патріотів» урятував виключно публічний розголос довкола цієї історії.

Як зазначає науковий співробітник Стенфордського університету Євґєній Морозов, спроби контролювати соціальні мережі призводять до зворотного ефек­­ту, тобто сприяють популяризації ідей «дисидентів». «Розумні диктатори не пригнічують інтернет», – переконаний дослідник. Чи розуміють це твердження в Україні, можна буде побачити найближчим часом.

Автор:  Валерія Бурлакова
Джерело: Український тиждень

30 коментарів

 1. Можливо когось і заблокували, все ж ресурс російський. Проте сторінка патріотів зі “Свободи” не заблокована http://vk.com/vosvobodaofficial .

  • Блокують лише середнi групи. Якщо Свободiвську заблокувати – забагато галасу буде. Тому блокують менш вiдомi.

 2. Отакої. Хм, ну що ж, третя світова певно буде в Інтернеті.
  Сумно і кисло.

  • З чого ж тут сумувати, це факт який треба приймати й робити висновки. Це з того ж розряду, що в дешевому морозиві немає молока, а в дешевій ковбасі – м’яса. Так само й інтернет має своїх платних блоґерів та коментаторів, ну й інші приклади як от наведено в цій статті.

 3. “Звідки взялися слова про «москвичей» – то для нас загадка” – ну це якраз не загадка:) Просто вони так інтерпретували слово “москалі”. Абсолютна більшість жителів Росії зовсім не в курсі, що пройшло лише 250-300 років як у Європі прижилася сучасна назви “росія – росіяни”, а до того використовувалися назви “московітія – московіти/москалі”, а в Польщі і в національних українських і білоруських колах і досі використовують споконвічну назву

 4. А де інфа про гугл +?

  • Ну Ґ+ увійшов на ринок нещодавно, тож там менше людей ніж в ФБ, але функціонал цікавіше :)

 5. коли небуде росії тоді буде Україна,поки є росія УКРАЇНИ нема.Жаль,

 6. Хлопці, хто тут отаман, розташуйте будь ласка пост про те що українській вікіпедії, як одному з стовпів культурного захисту, потребуються редактори.

 7. Є фейсбук, i.ua, Google+

 8. В рашн соціальних мережах дуже багато спільнот із українофобними тролями – провокаторами.
  Ті спільноти проплачені про-ПАРАШН рухами, та політіКакашками, які БЕЗКАРНО діють на території України.
  За останні 6-7 місяців, їхня “діяльність” дуже посилилась, гадаю, що то пов’язано з тим що до ВР пройшли ПАТРІОТИ.
  Наші “Владарі” завжди за ті 20+ років програвали ІНФОРМАЦІЙНУ ВІЙНУ, яку веде сусідня держава …
  В Соцмережах дуже багато є закликів щодо “ТЕРИТОРІАЛЬНОГО РОЗКОЛУ УКРАЇНИ”, але наше СБУ НЕ РЕАГУЄ, БО ЗАЙНЯТЕ “ЛОВЛЕЮ ТА НЕЙТРАЛІЗАЦІЄЮ ПАТРІОТІВ” :-(

 9. Чому би не створити власну соціальну мережувиключно українською мовою ?
  тоді не прийдеться лазити до кацапського вконтакту та однокласників …

 10. 1. Чому немає представництва сайту Гуртом у соц мережах?
  2. Створити свою соц мережу гарна ідея. Якщо б створити це під егідою проекта Гуртом то було б дуже доречно. Я маю деякі нароботки з цього приводу, тому якщо ця ідея цікавить адм Гуртом напишіть мені розкажу подробиці:
  http://www.123contactform.com/form-611908/Contact-Form

  • 1. У ФБ є :)
   2. Треба команда розробників і дизайнерів, я свою команду збирав майже рік і то не повна, тому пишеться повільно. Про потрібні технічні можливості взагалі мовчу, вже зараз розумію, що знадобиться тільки для старту 3-5 серверів.

   • Чому не взяти готовий двигун? Він коштує недорого та задоволняє всі потреби. phpfox

  • Спільнота Гуртом: https://www.facebook.com/groups/389508634461350/ Долучайтесь

 11. Прочитав новину, і зрозумів, що нас москалі ще більше утискають. Шановний Василь так було би чудово, а би з’явилася українська соц, мережа. Але й туди прийдуть тролі московсько-кацапського походження. Але не в тролях суть. Суть в тому що багато хто, вже дуже звик до вконтакте, на однокласниках сидять переважно українці 25-40 років, в ВК переважно молода аудиторія. Але на мою думку буде важко перетягнути українців з російських соц мереж, але якщо нова соц мережа буде накшталк ВК або Facebook, то в неї будуть шанси завоювати аудиторію. Хоча навіщо робити свою, якщо є Фейсбук, я ось по трішечки, тікаю з контакта і вже хочу осісти в Фейсбуці. А свою сторінку з контакта видалити. Я уявляю як москалі будуть у шоці, коли хоча би половина українців перейшла би на ФБ. Ото би втіха була, бо вже би не могли маніпулювати нами.

  • Підтримую, найліпша зброю у часи інформаційного суспільства – інгнорування, не лише на глобальному рівні (російські соціальні мережі), а й на локальному – пости російською мовою. Видалив з вподобань всі сторінки російською мовою.

 12. «Свобода» – маріонетка, тому її і не прикрили. Вона як резервація для патріотів – ніби єдність, ніби свобода, але в межах дозволеного ними – вампірами при владі, щоб порядок був (просто бісять її безглузді акції, чистої води показуха, топчуться на місці ніби щось робиться, але працюють не на результат). Крім того ті патріоти, що гуртуються в соцмережах та кричать там на владу також , банально спускають пар, вони як на долоні у силовиків. Акція Вставай Україно чисто державний експеримент. Людям дали , відбулася на вірність, справність і оперативність, з реальним “ворогом” для силовиків, (куплені громадські організації) на вірність служити вампірам за гроші.
  Моніторинг соцмереж дає владним маніпуляторам чітку картину настроїв та пріоритетів простого люду, що використовується для подальших маніпуляції, в тих же соцмережах і телебаченні.

  Вважаю, безглуздо збиратися в товариства онлайн, краще вживу знайомитися та говорити, напротязі літа заплановано багато фесривалів етнічні, музичні… там треба говорити і єднатися.

  Серйозно ставлюся тільки до сайту Гуртом – це дійсно Наша остання барикада. Тупі заклики “москалів на палю” ні до чого хорошого не приведуть, швидше за все це ті ж таки провокатори або просто примітиви. Діяти треба раз чітко і без поворотно, а до цього треба готуватися морально, духовно, економічно. Не знаючи як, не варто і пробувати. Треба чітко знати Нашу мету та способи, плани іі досягнення. На сьогодні більш менш чіткого плану дій не чув не знаю і не бачу. А “москалів на палю” це тупіковий розвиток, що в кращому випадку закінчиться ізоляцією лідерів такого руху, в гіршому Україна стане територією війн: громадянської та міжнаціональної.

  Давайте будемо мудрішими, та виховувати себе, своїх дітей та оточення навколо себе, тому що для Нашої справи треба багато свідомих адекватних лідерів.

  • Повністю підтримую! На рахунок “Свободи” слова вирвані з вуст… Але переконати людей дуже складно, особливо старших. Наприклад свого дідуся не можу переконати не голосувати за них, ні штурмом, ні хитрістю. Він дивиться телевізор і вони для нього патріоти. Не знаю як пояснити, що по телевізорі практично все шоу.

   • А я за “Свободу”.
    Але не в цім річ. А в тому, за кого ж ви агітуєте свого дідуся проголосувати?

 13. А в контакті знову лупанули Нетолерантних та Український тролфейс, проте це не заважає існувати москаломовним всіляким Фашистським анекдотам і те де…

Залишити відповідь

Обов'язкові для заповнення поля відмічені *.