Проект започатковано 7 січня 2007
Гуртом нас: 1169400 (171 за 24 години)

Іван Кавалерідзе. Ретроспектива фільмів до 125-ліття

| 4 коментарі

Іван Кавалерідзе. Ретроспектива фільмів до 125-ліття

26 квітня о 19.00 в залі «Сінематека» кінотеатру «Київ» (вул. Червоноармійська, 19) відбудеться прес-конференція та урочисте відкриття ретроспективи фільмів Івана Кавалерідзе до 125-ліття митця..

Учасники прес-конференції:
Катерина Копилова, голова Державного агентства України з питань кіно
Сергій Тримбач, голова Спілки кінематографістів України
Оксана Забужко, письменниця, філософ
Іван Козленко, директор кіноархіву Національного центру Олександра Довженка.

Національний центр Олександра Довженка та Державне агентство України з питань кіно представляють наймасштабнішу ретроспективу фільмів Івана Кавалерідзе до 125-річчя митця. Відомий скульптор, драматург, Іван Кавалерідзе був одним із піонерів українського кіно, в історії якого зайняв місце поруч із Олександром Довженком. Ретроспектива включає 6 стрічок Кавалерідзе-режисера: «Перекоп», «Коліївщина», «Прометей», «Наталка Полтавка», «Григорій Сковорода», «Повія», в п’яти з яких майстер виступив також і як автор сценарію.

Отримавши перший досвід роботи в кіно в передреволюційний час в якості художника (фільми російської «Золотої серії»), Кавалерідзе дебютував як режисер з фільмом «Злива» («Офорти до історії Гайдамаччини», 1929), який став одним із найскандальніших кінотворів кінця 1920-х років. Авангардистська стрічка стала предметом критики парткерівництва й звинувачень режисера у «формалізмі». Фільм невдовзі було знято з екранів і знищено.

Включений до ретроспективи фільм Кавалерідзе «Перекоп» (1930) зберігся частково: цей експериментальний твір було відреставровано на базі кіностудії художніх фільмів ім. О.Довженка в 2011 році. Спеціально до фільму новий музичний супровід створив київський електронний дует 2Sleepy.

Іван Кавалерідзе

В рамках ретроспективи Івана Кавалерідзе вперше за кілька десятиліть буде показано найвідоміші фільми режисера «Коліївщина» (1931) та «Прометей» (1936), задумані як частини трилогії «Дніпро», так і не завершеної митцем. Піддані нищівній критиці на шпальтах газети «Правда», фільми були заборонені до показу за розпорядженням Сталіна. Долаючи заборону знімати кіно на історичну тематику, Кавалерідзе винаходить унікальний жанр кіноопери, в якому дебютує з екранізацією класичної п’єси «Наталка Полтавка» (1936), до творення якої були залучені найвідоміші на той час українські кіноактори та оперні співаки.

Підданий обструкції й забороні творити в кіно після війни, режисер повертається в кінематограф з фільмом «Григорій Сковорода» (1959), кінобіографією видатного українського філософа. Останній фільм майстра – психологічна драма «Повія» за однойменним романом Панаса Мирного. Одну з перших своїх крупних ролей в ньому виконала молода актриса Людмила Гурченко, вперше розкривши свій непересічний драматичний талант.

Ретроспектива фільмів Івана Кавалерідзе відкриється урочистим прийомом і показом відреставрованої версії фільму «Повія» 26 квітня о 19.00 в Культурному центрі «Кінотеатр КИЇВ» за участю представників Міністерства культури України та керівництва Державного агентства України з питань кіно. Ретроспектива фільмів Кавалерідзе триватиме з 26 квітня по 2 червня.

 «Перекоп» (Пісня про Перекоп) (1930)

В ролях: Іван Твердохліб, Василь Красенко, Оксана Подлесная, Степан Шагайда, Сергій Мінін, Семен Свашенко, Катерина Осмяловська.

Німий революційний епос, знятий Кавалерідзе до 10-річчя перемоги більшовиків над Добровольчою армією Врангеля в Криму. В ньому Кавалерідзе відходить від винайденого ним кіноскульптурного синтезу, та вдається до жанру кіноепосу, в якому сягає великих історіософських узагальнень. Сюжетно не пов’язані між собою сцени фільму завдяки поетичній образності набувають символічного значення. Вражаючі масовки, цікаві операторські знахідки та драматургічні ходи споріднюють «Перекоп» з фільмами Довженка.

«Коліївщина» (1931)

В ролях: Олександр Сердюк, Данило Антонович, Ганна Борисоглібська, Євдокія Доля, Василь Красенко, Мар’ян Крушельницький, Іван Мар’яненко, Микола Надемський.

Перший звуковий фільм Кавалерідзе, сценарій якого йому довелося переробляти 17 разів під тиском партійного керівництва. Чудово зняту історико-революційну драму з унікальною символічною мовою, побудовану за принципом асоціативного монтажу, спочатку захоплено прийняли й назвали «потрібною» народові, але вже невдовзі розкритикували за «формалізм і натуралізм». В фільмі цікаво потрактовано роль українських національних героїв періоду Коліївщини: козак Семен Неживий повертається в рідне село – злиденне й зруйноване. Не в силах миритися з панським визиском, він підбурює бідняків на повстання, яке представники козацької старшини Максим Залізняк та Іван Гонта використовують у власних цілях, зраджуючи народні ідеали.

«Прометей» (1936)

В ролях:  Іван Твердохліб, Поліна Нятко, Олександр Сердюк, Гнат Юра, Наталія Ужвій, Іван Мар’яненко, Микола Надемський.

Один із центральних фільмів українського кінематографу 1930-х років, особисто розкритикований як «буржуазно-націоналістичний» та заборонений Сталіним. В «Прометеї» Кавалерідзе виклав історію власного роду. Селянського хлопця Івася примусово мобілізовано на Кавказ. Його дівчину пан насильно відправляє в бордель. Захопившись героїчним опором кавказців регулярній російській армії, Івась, повернувшись в рідне село, піднімає селянське повстання. Фільм, знятий з епічним розмахом легендарним оператором Миколою Топчієм, протягом десятиліть пролежав «на полиці».

 «Наталка Полтавка» (1936)

В ролях: Катерина Осмяловська, Григорій Манько, Іван Паторжинський, Степан Шкурат, Юлія Шестаковська

Перший фільм винайденого Кавалерідзе жанру кіноопери за однойменним музичним твором Миколи Лисенка. В зйомках фільму були задіяні відомі українські театральні актори, які виконували партії власними голосами (крім Осмяловської, яку переозвучувала видатна оперна співачка Марія Литвиненко-Вольгемут). Фільм було створено на замовлення партії, яка прагнула виступити монополістом української класичної оперної спадщини: українські емігранти США почали знімати свою версію «Наталки Полтавки» роком раніше, й завданням Кавалерідзе було створити стрічку в рекордні терміни. Саме тому прем’єра «Наталки Полтавки» відбулася в Нью-Йорку в листопаді 1936-го року.

«Григорій Сковорода» (1959)

В ролях: Олександр Гай, Микола Козленко, Таїсія Литвиненко, Юрій Саричев, Микола Пишванов, Іван Ужвий, Яків Козлов.

Біографія українського Сократа Григорія Сковороди, улюбленця єлизаветинського імператорського двору, співака придворної капелли, який, відмовившись від роскошів барокових палаців, обрав долю мандрівного мудреця. Здобувши освіту в Європі, Сковорода повертається в Україну уже відомим ученим і авторитетним мислителем, однак за антиклерикальні виступи його позбавлено права викладати на кафедрі Київської духовної академії. Відтак Сковорода починає проповідувати своє вчення серед простих людей – по селах і містечках України. Знятий в шикарних петербузьких інтер’єрах та серед соковитих київських пейзажів, фільм досконало відтворєю історичну канву золотої епохи української культури – бароко.

«Повія» (1961)

В ролях: Людмила Гурченко, Рита Гладунко, Микола Козленко, Василь Векшин, Микола Пишванов, Степан Шкурат.

Психологічна драма на основі однойменного роману Панаса Мирного, в якій одну  з перших значних ролей зіграла молода Людмила Гурченко. Селянка Христя потраляє в найми до пана й стає свідком убивства ним власної дружини. Несправедливо звинувачену в злочині Христю ув’язнюють. Звільнившись, вона стає танцівницею в міському кафешантані. Перетворення бідної селянки на світську левицю, не приносить їй щастя. Розчарована в міському житті, дівчина вирішує повернутись на село, яке уособлює в її пам’яті ідилію дитинства. Та доля складається інакше. Карколомні вивихи долі в кавалерідзевської «Повії» нагадують історію де Садової «Жустини».

Джерело: КІНО-КОЛО

На Толоці Ви можете завантажити:

Коліївщина (1931) SATRip

Прометей (1936) SATRip

Наталка-Полтавка (1936) DVDRip

Григорій Сковорода (1959) TVRip

4 коментарі

 1. Маю величезне прохання до всіх небайдужих – відвідати прес-конференцію і розпитати її учасників, скільки фільмів було відреставровано? Бо зі статті випливає, що як мінімум 2, але можливо більше, чи навіть усі?

  Також обов’язково спитайте, чи планується випуск цих фільмів на ДВД? Як бачите, на Толоці лише 1 фільм присутній в більш-менш пристойній якості, інші залишають бажати кращого. І проблема навіть не в тому, що немає на Толоці, а в тому, що навіть пересічний громадянин не має змоги придбати диск із фільмом.

  Також прохання відвідати хоча б кілька фільмів, на власні очі подивитися на реставрацію, а також показати, що вам не байдуже українське кіно і ви його підтримуєте. Самі розумієте, якщо не буде попиту, то й пропозиції не буде, а отже реставрація закінчиться навіть не розпочавшись.

  Ну і не забудьте потім поділитися враженнями в цій темі. Дякую!

 2. У львівській політехніці
  Фестиваль короткометражного кіно на аматорському рівні.
  http://vk.com/kinopixel2012

 3. Погано, що ретроспектива співпадає з травневими святами.
  Через відсутність в Киеві не вийде побачити

 4. Хтось був?

Залишити відповідь

Обов'язкові для заповнення поля відмічені *.