Проект започатковано 7 січня 2007
Гуртом нас: 1169063 (208 за 24 години)

Золотий фонд української естради: унікальний інтернет-арт-проект

| 8 коментарів

ЗолотийФонд
Я часто міркую над тим – чи може зберегтися народ (чи політична нація) в умовах, коли держава не те що не підтримує національну культуру, національні культи, національну пам’ять та інші фактори відтворення ідентичності, а, скоріше, сприяє їхньому занепаду та деградації? Відповідь така: зможуть вижити ті нації, які здатні до самоорганізації і саморозвитку – особливо в тих сферах, які не є комерційними і діяльність в яких вимагає певного альтруїзму і самовідданості.
Одним з великих культурних надбань Радянської України є українська естрада 1950-1980-х років. Але, на жаль, вона як цілісний феномен:
– не осмислена;
– переважно забута (за виключенням окремих шлягерів – “Рідна мати моя”, “Черемшина”, “Червона рута”);
– не популяризується в інформаційному просторі (ТБ, радіо, інтернет);
– не видана на сучасних аудіоносіях масовими накладами (за рідким виключенням), не видаються ноти композицій;
– не оцифрована в аудіоархівах (у фондах Нацрадіо зберігається на магнітній стрічці).
Здавалося б, усе це багатство повинно канути в Лету та забутися, не лишивши по собі пам’яті – за виключенням двох-трьох пісень. Але таки в даному випадку нація зуміла самоорганізуватись – в особі колекціонера, подвижника, музикознавця, історика музики, музичного журналіста з ЗапоріжжяІгоря Калиниченка. 
Саме завдяки йому близько двох з половиною років тому стартував унікальний інтернет-арт-проект – сайт Золотий фонд української естради. Цей сайт – зараз один з найкращих банків доступних записів та інформації щодо творців української естради – композиторів, поетів, співаків, груп, гуртів та ансамблів. За два роки існування сайт розрісся до колосального архіву, в якому, окрім музики, є чимало відео, статей, фотографій та нот.
Категорії співаків, що представлені на сайті:
1. Оперні співаки, що не виконували естрадних творів (на сайті у їх виконанні представлені українські народні пісні та романси): Соломія Крушельницька, Оксана Петрусенко, Іван Козловський, Борис Гмиря, Анатолій Солов’яненко, Марія Стеф’юк.
2. Оперні співаки, що виконували незначну кількість естрадних творів: Євгенія Мірошниченко, Діана Петриненко, Михайло Раков, Валентина Соколик, Ігор Кушплер.
3. Співаки, що починали у 50-ті – 60-ті роки і стояли у витоків української радянської естради: Дмитро Гнатюк, Микола Кондратюк, Анатолій Мокренко, Костянтин Огнєвий, Валентина Купріна, Олександр Таранець, Лариса Остапенко.
4. Співаки, що розпочинали у 70-ті роки (“Нова хвиля” української естради): Назарій Яремчук, Василь Зінкевич, Софія Ротару, Ліна Прохорова, Людмила Артеменко, Віктор Шпортько, Лідія Відаш, Іван Попович, Тарас Петриненко, Лідія Михайленко.
5. Співаки, що стали популярними у 80-ті роки: Микола Мозговий, Микола Гнатюк, Іво Бобул, Лілія Сандулеса, Оксана Білозір, Алла Кудлай, Віталій Білоножко, Володимир Удовиченко, Ніна Шестакова, Надія Шестак.
6. Співаки, розквіт популярності яких припав на 90-ті роки: В’ячеслав Хурсенко, Олександр Василенко, Алла Кобилянська, Михайло Попелюк, Іван Мацялко, Анатолій Сердюк, Анжела Вербицька, Степан Гіга.
7. Співаки, що поєднували естраду з роботою у фольклорних колективах: Раїса Кириченко, Ніна Матвієнко, Ольга Павловська, Володимир Турець, Олег Дорош.
8. Естрадні співаки української діаспори:Антін Дербіш, Квітка Цісик, Ігор Шанковський.
З бардів представлений Тризубий Стас.
Якщо зробити зріз по композиторах, то можна виділити 5 категорій:
1. Композитори, що стояли у витоків української радянської естради, пік популярності яких припав на 50-ті – 60-ті роки: П. Майборода, О. Білаш, І. Шамо, Б. Буєвський, А. Пашкевич, С. Сабадаш, В. Верменич, Ю. Рожавська.
2. Галицькі композитори 30-х – 70-х років, що орієнтувалися на західну музику: Б. Весоловський, А. Кос-Анатольський, М. Скорик, І. Хома, Б. Янівський.
3. Композитори “нової хвилі”, пік популярності яких припав на 70-ті роки: В. Івасюк, І. Поклад, В. Ільїн, І. Карабиць.
4. Композитори, які працювали в жанрі ВІА: Л. Дутковський, В. Громцев, І. Білозір, М. Мозговий, А. Пащенко, Р. Іщук, В. Яцола.
5. Композитори, пік популярності яких припав на 80-ті – 90-ті роки: О. Злотник, Г. Татарченко, П. Дворський, О. Гавриш, Л. Попернацький, В. Корепанов, М. Гаденко.

Завітайте, не пожалкуєте

Автор: Андрій Окара
Джерело: Українська правда. Блоги

Раджу також почитати: З історії української естради: короткий огляд від 50-х до сьогодення

8 коментарів

 1. Дякую за сайт. Дуже не вистачає такого (оригінального) контенту.

  • Ідея супер. Але над дизайном сайту потрібно працювати. Видно, що від стандартного шаблону недалеко пішов. Успіхів у розвитку. Доречі, у знайомого колись були раритетні записи концертів Раїси Кириченко. Якщо вдасться знайти, то з радістю поділюся.

   • Я взагалі не розуміюся не Веб-дизайні. Якщо хтось із дизайнерів захоче безкоштовно або за невелику суму зробити новий – буду вдячний! Щодо концертів Кириченко – пишіть на ел. пошту, яка вказана на сайті (“Інформація про сайт” – “Зв’язок з адміністрацією”).

 2. Так тримати!!!

  Дякую, за вашу клопітку і так потрібну працю!!!

 3. Дякую!

 4. BORBA ZA COJRANENIE HARODNOI CULTURI Y IYO RAZBITIE – NOSTOYASHEE BOGATSTBO

 5. Відповідь автора на міркування на початку статті є дуже песимістичною в теперішніх реаліях.
  Здається мені, природа Українців розквітає саме тоді, коли її починають пригнічувати.
  Вибачте за ложку дьогтю…

 6. Щиро дякую за роботу!!!!!! Приємно

Залишити відповідь

Обов'язкові для заповнення поля відмічені *.