Проект започатковано 7 січня 2007
Гуртом нас: 1169762 (178 за 24 години)

Бути чи не бути: найкращі філософські фільми

| 19 коментарів

phil-films-600x480

Мабуть, кожна людина має особистий список глибоких фільмів. Утім, поп-культура диктує певні обмеження, тому багато шедеврів лишаються невідомими. Ви не подумайте, що я когось звинувачую – самому довелося передивитися сотні непотребу, аби знайти серед них кілька діамантів. Я лише хочу допомогти іншим, щоб вони не витрачали стільки дорогоцінного часу на перегляд недолугого ширвжитку.

Отже, тому я склав невеличкий дайджест філософських фільмів. Я прагнув передусім висвітлити шедеври поза межами популярної культури, тому обіцяю: голівуду ви тут не зустрінете.

Священна гора

The Holy Mountain / La montaсa sagrada
Режисер: Алехандро Ходоровськи
Рік: 1973
Країна: Мексика

The Holy Mountain / La montaсa sagrada

Початок видався мені досить безсюжетним, і оскільки я не звик до настільки сюрреалістичного кінематографу, то трохи занудьгував і побоювався, що так буде весь фільм. Утім, багато моментів – наприклад, марш солдатів з розіп’ятими тушами тварин, зґвалтування журналістки військовим та багато інших – сподобалися за символізм. “Священна гора” взагалі вирізняється яскравими оригінальними алегоріями.

Далі фабула викристалізовувалася, історія поволі ставала дедалі чіткішою та цікавішою, що десь після середини фільму я вже не міг відірватися.

Сюжет зав’язаний на тому, що найуспішніші представники планет сонячної системи прагнуть побороти річ, перед якою всі їхні мирські здобутки та багатства вмить тьмяніють – вони жадають досягнути безсмертя. У цьому їм допомагає Алхімік, якого зіграв режисер фільму, майстер сюрреалістичного кіно Алехандро Ходоровськи. Він готує людей до походу на Священну Гору, а потім і супроводжує їх туди. Священна гора – це місце, на якому, згідно з міфологією багатьох народів, живуть безсмертні духовні істоти, і якщо смертний добереться до неї, то наповниться вищою мудрістю, досягне просвітлення та відверне Смерть.

Фільм вирізняється насправді нестандартною кінцівкою, причому вона, можна сказати, подвійна. Спочатку розкривається сутність просвітлення для головного героя, представника Землі, який дуже схожий на Ісуса (до речі, перша частина фільму описує його пригоди на шляху до Алхіміка). А потім настає загальна кульмінація, коли герої добираються до шаблонорозривної кінцівки в найкращих традиціях постмодерну.

Я гадаю, що “Священна гора” буде цікавою кожному, хто цікавиться духовним розвитком, східними релігійними вченнями, езотерикою. Також фільм добре передає дух тієї епохи, коли знімали фільм (не секрет, що Ходоровськи під час зйомок змушував акторську групу майже не спати, приймати ЛСД з псилоцибіновими грибами та медитувати). І, врешті-решт, “Священна гора” – шедевр артхаусу.

Людина з Землі

The Man from Earth
Режисер: Річард Шенкман
Рік: 2007
Країна: США

The Man from Earth

Досі дивуюся, як можна було зробити настільки глибокий фільм, обмежуючись лише самими діалогами невеликої групи людей та територією одного будинку.

Отже, це “Людина з Землі” – фільм про безсмертну людину, яка живе з доісторичних часів, вимушена кожні 10 років змінювати місце проживання. Дуже логічно та раціонально вибудоване життя цієї людини, її спогади, картина світу. Упродовж фільму піднімаються важливі філософські, психологічні, історичні концепції.

Особливо сподобалася ідея про те, що Ісус проповідував вчення Будди Ґаутами, а його невірно перекрутили, химерно поєднавши з юдаїзмом і язичництвом. І справа навіть не в тому, що я сам схилявся до такої гіпотези (я дивлюся на релігії навіть ширше), а в гарному викритті недоцільного релігійного фанатизму, який заперечує будь-який духовний розвиток. У розкритті цієї ідеї, гадаю, і полягає кульмінація сюжету.

Однак фільм дарує ще один пікантний момент. Причому розкривається цікавинка вже більш особиста, вплетена конкретно у світ персонажів.

Весна, літо, осінь, зима… і знову весна

봄, 여름, 가을, 겨울 그리고 봄 / Spring, Summer, Fall, Winter… and Spring
Режисер: Ким Кі Дук
Рік: 2003
Країна: Республіка Корея

Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

Якщо в попередньому фільмі діалогами стрічка обмежувалася, то в цьому їх майже не було. Натомість усе розгортається в діях, чи краще сказати – вчинках, адже промовляння слів – теж дія, просто не така конкретна, більш образна). Утім, символізм дій “Весна, літо, осінь, зима… і знову весна” говорить більше за будь-які слова, якщо сприймати відкрито. Також картина по-своєму дуже видовищна:  неповторний антураж створюють живописні види корейської природи. Це є унікальний стиль талановитого корейського режисера Ким Кі Дука.

У основі сюжету лежить взаємини двох дзен-буддистських ченців – старого та молодшого. Вони живуть у маленькій хатинці посеред озера в горах. І все тихо-спокійно, аж поки їхній по-медитативному врівноважений світ не сколихується від юної гості. Весна бере своє: чернець-юнак усією душею віддається мирській насолоді кохання. Але сезони змінюють одне одного, юнак дорослішає, і врешті-решт приходить перенасичення насолодою, яка перетворюється на велике страждання. Це дає безцінний урок, а з ним і духовне переродження. Коло Дзен замикається, що чудово втілено в назві фільму.

Наостанок, дисклеймер для нас, вихованих у дусі православного атеїзму: у жодному разі не варто вважати, що Ким Кі Дук засуджує кохання між людьми – аж ніяк, адже це все цілком природно. Як на мене, фільм лише очевидно стверджує вищість духовного над матеріальним. І якщо для вас головним у житті є кохання, то ні за що не забувайте додавати якомога більше душі у стосунки.

На Гуртом:
Весна, літо, осінь, зима… і знову весна / Bom yeoreum gaeul gyeoul geurigo bom (2003) DVDRip Kor | Sub Ukr

Амелі

Le Fabuleux Destin d’Amélie Poulain
Режисер: Жан-П’єр Жене
Рік: 2001
Країна: Франція

Le Fabuleux Destin d’Amélie Poulain

Мені здається, що модна не так давно ванільність, яка вилилася у модну нині ванільність форм (от же ж цей постмодернізм), походить саме від цього фільму. Тут ви не знайдете ствердження чи викриття філософських та духовних концепцій – лише чуттєвість та ніжну атмосферу жіночності. Це простий фільм про просте життя простої французької дівчини.

Можете справедливо запитати, чому я взагалі виставив цей фільм про життя у список? Відповідаю: бо він мудрий. А всім відомо, що філософія – то є любов до мудрості. Філософ, або, як казав Сковорода, любомудр, не може не вподобати цей фільм.

Якщо я скажу, що “Амелі” – це романтична комедія, в основі сюжету якої – історія пошуку кохання (як написано на Вікіпедії), то збрешу. Бо цінність фільму – у деталях, а саме в їх взаємозв’язку та взаємообумовленості. Головна героїня, гарна та дивна Амелі, котра росла досить самотньо, знаходить задоволення в маленьких радощах. Звісно, вона спробувала дорослі забавки на зразок сексу, але їй вони не доставили.

Одначе й маленькі радощі на те й маленькі, що не можуть заповнити буття цілком. Тому в один прекрасний день в силу певних обставин дівчина вирішує, що мета її життя полягає у безкорисливій допомозі людям. Це обертається низкою подій, яка призводить до милої розв’язки. Гадаю, прекрасна особливість фільму якраз і полягає в тому, що він учить бути добрішими, показуючи, як самовіддана доброзичливість призводить людину до неочікуваного особистого щастя.

На Гуртом:

Неймовірна доля Амелі Пулен / Le Fabuleux destin d’Amelie Poulain (2001) BDRip
Неймовірна доля Амелі Пулен / Le Fabuleux destin d’Amelie Poulain (2001) BDRip 720p
Неймовірна доля Амелі Пулен / Le Fabuleux destin d’Amelie Poulain (2001) BDRip 1080p

Пан Ніхто

Mr. Nobody
Режисер: Жако ван Дормель
Рік: 2009
Країна: Бельгія

Mr. Nobody

Хоч фільм і англійською мовою, але він не американський, а бельгійський. Сюжет неймовірно захопливий через те, що висвітлює різні способи розвитку подій. Людина на ім’я Немо – останній смертний на Землі у переддень своєї смерті. Перед його очима пропливають різні варіанти його життя (хто не боїться спойлеру, може зацінити картинку схеми розвитку життя пана Ніхто з Вікіпедії). Який би вибір головний герой не зробив, він веде до одного кінця – страждання та смерті.

Врешті-решт головний герой усвідомлює, що вибір – ілюзія, а насправді існує лише теперішня мить. У деяких культурах це називається просвітленням. Аби пояснити західному глядачеві, автор в тему використовує алюзії на науку: прогресивну теорію струн та вже стареньку теорію Великого Вибуху. Ну, і красунчика Джареда Лето, звісно ж.

 
На Гуртом:
Містер Ніхто / Mr. Nobody [Розширена версія / Extended Cut] (2009) BDRip
Містер Ніхто / Mr. Nobody [Розширена версія / Extended Cut] (2009) BDRip 720p
Містер Ніхто / Mr. Nobody [Розширена версія / Extended Cut] (2009) BDRip 1080p

Цією п’ятіркою закінчується список фільмів, які справили на мене неабияке враження та, можна навіть сказати, певним чином змінили хід життя. Звісно, існує ще безліч хороших і цікавих художніх фільмів, проте, саме ті, що я перерахував вище, є найфілософськишіми – за змістом, а не формою.

Утім, я обмежений власним баченням і, можливо, щось забув – тому був би дуже вдячний, якби ви поділилися своїм топом філософських фільмів. Хтозна, може, пост потребує доповнення?

Автор: Артем Бебик – український письменник, поет і незалежний блоґер з Миколаєва. На своєму особистому блозі викладає власну творчість (вірші, прозу, есе), звіти про літературні заходи, аналітичні статті про інтернет та критичні статті про сучасне словесне мистецтво. Публікує власну афористику в проекті “Постмодерністські уроки” та на Твітері. Серед його зацікавлень – передусім філософія, література, буддизм, йога, інтернет, тату та веб дизайн.
Джерело: Inspired

19 коментарів

 1. “Весна, літо, осінь, зима… і знову весна”
  ——————————————————–
  Теж є на Толоці. Ось реліз – http://toloka.hurtom.com/viewtopic.php?t=4919

 2. Перші два треба глянути. Щодо решти, то: “Амелі” дійсно гарно знятий, і хоча події розвиваються буденно, дивитися дуже цікаво. “Весна, літо…” нам ще в університеті рекомендували на заняттях з філософії. Подивився-не шкодую.
  А от “Пан Ніхто” справляє двояке враження. Фрагменти фільму, наповнені геніальною думкою, чередуються з моментами абсолютного примітиву і безглуздя, і може саме на їхньому фоні перші здаються геніальнішими.

 3. “Весна, літо, осінь, зима… і знову весна”

  просто бомба а не фільм. Не знаю скільки разів його дивився. Та і взагалі в КімКіДука багато класних фільмів.

  Дякую за підбірку! (перші два треба мені ще глянути)

 4. Не в образу автору, але він очевидно не дивився жодного фільму Андрія Тарковського, Інгмара Бергмана, Федеріко Фелліні, Мікеланджело Антоніоні, Юрія Іллєнка, Стенлі Кубрика.

  “Криниця для спраглих” Іллєнко
  “Вісім з половиною” Фелліні
  “Космічна Одіссея 2001 року” Кубрик
  “Сьома печатка” Бергман
  “Пригода” Антоніоні
  “Соляріс” Тарковський

  Рекомендую переглянути для початку ці фільмі

 5. цікаво, бачив тільки Амелі і пан Ніхто трохи

  а The Sunset Limited (2011) хтось бачив ?
  шкода що на українській нема

 6. Ще дуже цікаві фільми на рецепті філософії на мою думку є:

  Куди приводять мрії
  Фонтан
  Спілка мертвих поетів
  Траса 60
  Хмарний атлас
  Громадянин Кейн
  Американська історія Х
  Велика риба
  Сім
  Бійцівський клуб

  • Я не побачив ніякої філософії у фільмах “Громадянин Кейн” та “Американська історії Х”. Та й і фільм “Сім” важко назвати чисто філософським. Все-таки він більше схожий на релігійний триллер, навіть на фільм жахів. Однак фінальна розв’язка в певній мірі філософська – режисер ставить питання: а щоб зробили Ви на його місці?

   • Дивно… Хоча, скільки людей стільки релігій і кожна правильна :)
    1) Громадянин Кейн
    Розповідь про людину яка віддалася у руки влади, грошей отримавши практично все і водночас нічого. Роздум на тему, чи можуть гроші дати тривале щастя, чи це лише привид, мішок диму? Чи можуть мільйони принести щастя, коли поруч немає того, хто тебе по-справжньому кохає?
    2) Американська історія Х
    Для мене це один з найпоживніших фільмів щодо роздумів про власні цінності і взагалі про суспільство. Всі ми різні, і не можу сказати напевне більше користі від цього чи проблем. Це фільм не про боротьбу з нацизмом, а розповідь про внутрішню боротьбу людини з самим собою, про те як легко стати нацистом, як здорово бути ним і яка велика ціна за розбиті роки віри, в ідеали які ведуть лише до руйнування, про те як легко втратити себе, втратити ЛЮДИНУ в собі повівшись на ідеологію людини яка вміє гарно брехати. Життя надто коротке щоб тратити його на злобу.
    3) Сім
    Мене зацікавила спроба Джона Доу повернути гріх проти самих грішників. Покарати їх рівно, настільки, наскільки вони заслужили, без повторної спроби виправитись, хоча цей метод я не схвалюю при любих обставинах. Якщо насиллям відповідати на насилля то нічого хорошого вийти не може, але як ще донести до людей суть? Люди грішать, самі того не помічаючи. Чому? Це просто ввійшло у їх буденне життя, стало звичкою. На нашій планеті багато щастя та світла, але безгрішних людей немає і не буде. Треба просто бути краще, бути чистим душею хоча б перед самим собою. Думаю, стоїть інколи задавати питання :”Чи правильно те що я хочу зробити?”
    Апатія – теж рішення. Простіше забутися в наркотиках, ніж жити в реальності, простіше красти, ніж жити чесно, простіше бити дитину, ніж виховувати. Робота вимагає зусиль, розумієш?

 7. Імхо, найкрутішими стрічками/серіалами є:

  Донні Дарко
  Євангеліон нового покоління (а особливо його 25-26 серії та Кінець Євангеліону)
  Контакт
  Достукатись до небес
  Ігри розуму

 8. Російський фільм “Путь” 2009 року, режисер Володимир Пасічник, “Мирний воїн” теж супер

 9. І, звичайно ж, фільм “Остров”, режисер Павло Лунгін – перше місце у моєму рейтингу!

 10. Іще один чудовий фільм з глибоким змістом згадала- французький “Прекрасная зеленая”

 11. Дуже хороший пост. В першу чергу тим, що всі почали рекомендувати свої улюблені фільми в постах нижче, тим самим зацікавили мене ще списком стрічок. Дякую і автору посту і всім дописувачам.

 12. від заголовку статті аж кривить

 13. Бульйончик втішає, а стаття лайно!

 14. The Holy Mountain – варто озвучити Українською.
  Трасса 60 – кращий філософський фільм для молоді )))))

Залишити відповідь

Обов'язкові для заповнення поля відмічені *.