Проект започатковано 7 січня 2007
Гуртом нас: 1168918 (252 за 24 години)

10 байок про українське кіно

| Прокоментуй!

Довженко

Про кожного, хто має відношення до кінематографа, складені захоплюючі історії, які назавжди залишаються за межами звичайних біографій. Часом з цих розповідей про історію кіно можна дізнатися більше, ніж із сухих добірок фактів. oKino.ua зібрали десять найцікавіших і маловідомих байок, пов’язаних з вітчизняним кіно і його діячами.

1. Як Довженко сидів на скатертині

У 1930 році Олександр Довженко проводив творчу зустріч з київськими студентами-кінематографістами. У залі був аншлаг. Зайшовши до приміщення, він підійшов до столу і невдоволено звернувся до присутніх: «Як ви можете тут сидіти?». Студенти спантеличено мовчали. «Я запитую, як ви можете тут сидіти? Ви майбутні режисери та оператори, ви повинні помічати все, – продовжував Довженка. – Невже нікого не хвилює, що плакат висить криво? ». Плакат за його спиною дійсно висів нерівно, але постановник і сам допустив одну помилку. «А на столі сидіти хіба можна?» – Крикнув хтось із залу. Виявилося, що Довженко не помітив, як сів на накритий скатертиною стіл. Режисер зніяковів на мить, потім розсміявся. «Справедливе зауваження», – сказав він і почав лекцію.

2. Як Миколайчука «наші» аргентинці зустрічали

МиколайчукІван Миколайчук їздив представляти«Тіні забутих предків»на аргентинський кінофестиваль у Мар-дель-Плата. На показі були присутні представники численної української діаспори. В один із фестивальних днів у готель до Миколайчуку прийшло чоловік п’ятнадцять місцевих священиків. Один з них звернувся до актора українською: «Звідки ти родом, синку?». «З Чернівецької області». – «А точніше?» – «Кіцманський район». – «З якого села?» – «З Чорториї». Тоді священик розповів, що його садівник звідти ж, і розпитав, де рідна хата Івана і хто його сусіди. «Будинок попа був біля нас», – відповів актор. «І де ж той піп тепер?» – «Не знаю». – «Він перед тобою, синку». Співрозмовником Миколайчука виявився один з високопоставлених аргентинських священників.

3. Як Параджанов з оператором на дуелі стрілявся

Під час зйомок у Карпатах «Тіней забутих предків» Сергій Параджанов і оператор Юрій Іллєнко жахливо конфліктували. Під час чергової сварки Ільєнко кинув режисерові: «Завтра о шостій ранку ти помреш. Я викликаю тебе на дуель. Стрілятися будемо з шести кроків ». «Стрілятися будемо з гуцульських пістолів … через жопу », – відповів Параджанов. Зброя взяли у одного з місцевих. Ільєнко сам зробив картеч з чаю і аркушів режисерського сценарію. На дуель прийшли з секундантами: Параджанов зі своїм асистентом, Іллєнко – з дружиною Ларисою Кадочниковою і директором кіностудії. Зустріч призначили на старому мості над Черемошем. Тільки Ільєнко ступив на нього, як вода знесла частину балок, а самого оператора довелося витягувати з води. Дуель зірвалася.

4. Як Ступка з Кадочниковою еротику грали

Під час зйомок«Білого птаха з чорною ознакою» Богдану Ступці та Ларисі Кадочниковій все ніяк не вдавалося зіграти сцену в ліжку. Режисер Юрій Іллєнко дав команду: «Любіть один одного». А Кадочникова тоді була одружена з постановником, тому й вона, і Ступка не могли позбутися збентеження. Під час перерви між дублями актори пішли в буфет і випили коньяку для хоробрості: Ступка грамів п’ятдесят, його партнерка – удвічі менше. Тільки тоді артисти розкріпачилися, а епізод вирішили знімати так: Кадочникова залишалася в нічній сорочці, Богдана Сильвестровича ж роздягли по пояс. Ступка пізніше згадував про це, як про «стриптизі по-радянськи». На зйомки збіглося півстудії: еротичні сцени були в дивину. Хоча сьогодні ці кадри виглядають більш ніж невинно.

5. Як Балаян зірвав виставу своєї матері

Роман Балаян розповідав, що вирішив знімати фільми під впливом творчої атмосфери, що панувала в сім’ї. У його пам’яті назавжди залишився випадок з дитинства. Мати режисера співала в аматорських операх і чомусь завжди виконувала чоловічі партії. Маленький Роман часто чекав її в партері. Одного разу актриса грала в постановці «Ануш» коханого головної героїні. За сюжетом, брат Ануш повинен був убити його. Як тільки Роман побачив, що в його маму ціляться з пістолета, то закричав. Актриса в цей момент впала згідно ролі, а хлопчик кинувся до неї. Вони обнялися і плакали прямо на сцені, спектакль був зірваний.

6. Як Чаплін захоплювався Донбасом

Режисер Дзиґа Вертов особисто привозив до Великобританії першу звукову радянську документальну стрічку«Ентузіазм:Симфонія Донбасу».Наступного дня після прем’єри до Вертова прийшов незнайомець. Це був посильний від Чарлі Чапліна, який запрошував  документаліста в гості з демонстрацією «Ентузіазму». Чаплін дуже емоційно реагував на фільм про трудові подвиги українських робітників: багато коментував, підстрибував. Пізніше знаменитий комік передав Вертову хвалебну записку, назвавши побачену картину «однією з найбільш хвилюючих симфоній», які він коли-небудь чув. Відгук пізніше передрукували у світовій пресі, а Чаплін, відповідаючи на анкету видання «Times», визнав «Ентузіазм» кращим фільмом 1931 року.

7. Як «Того, хто пройшов крізь вогонь» везли до Антарктиди

Режисер Михайло Іллєнко років сорок захоплюється вітрильним спортом. Коли в роботі над фільмом «Той, хто пройшов крізь вогонь» виникла пауза, він закинув викладання в кіновузах і відправився з друзями в кругосвітню експедицію на яхті «Купава». Постановник розраховував, що добереться до Антарктиди, – там він хотів відзняти кадри, які в стрічці використав би для епізодів в Канаді. Ільєнко захопив з собою апаратуру і шинель головного героя. Але допливти до континенту влітку яхті не вдалося, тому за порадою друзів режисер зробив зупинку в Аргентині. У Андських горах Ільєнко зняв один-єдиний кадр, але заради нього, як він потім згадував, варто було плисти через півсвіту.

8. Як Мішель Гондрі дбав про українське кіно

У 2011 році фільм Марини Вроди «Крос» став кращою короткометражною роботою Канського кінофестивалю. Українська картина вразила главу журі – Мішеля Гондрі. Він запропонував Вроді випити шампанського і запитав: «А ви точно не вб’єте себе цією нагородою?». Француз хотів упевнитися, що молодий режисер буде працювати над собою і після отримання престижної премії. «Ні, я буду працювати! Я давно так вирішила!»- відповіла Врода. «Ну, добре, давайте!» – напучував Гондрі наостанок. Зараз Врода нарешті займається своїм повнометражним дебютом – фільмом «Степове».

9. Як «новий українець» допоміг «Молодості»

Перший кінофестиваль «Молодість» у незалежній Україні відбувся в 1992 році, коли змінилася команда організаторів. Комсомол, що спонсорував «Молодість» раніше, перестав існувати, і новому директору фестивалю Андрію Халпахчі потрібно було шукати гроші на його проведення. Допомога від держави вдалося отримати тільки після того, як директор виступив зі скандальною промовою на єдиному в той час національному телеканалі. Але коштів все одно не вистачало. Халпахчі допоміг випадок. На Хрещатику до нього під’їхала дорога іномарка, звідти вийшов чоловік. Виявилося, що це колишній студент Халпахчі (той раніше викладав у будівельному інституті), що став бізнесменом. Поговоривши зі своїм вчителем, він і запропонував трохи грошей для фестивалю.

10. Як Держкіно фільм про Чорнобиль забороняло

Мирослав Слабошпицький, лауреат кінофестивалю в Локарно за поставлений у Зоні відчуження фільм «Ядерні відходи», задумував зняти подібну картину ще наприкінці 90-х років. Режисер протягом року їздив до Чорнобиля, в результаті написав сценарій «Чорнобильський Робінзон», що отримав приз на літературному конкурсі. Слабошпицький поніс свій текст у Держкіно України, щоб отримати підтримку. Але відповідь Ганни Чміль, тоді глави відомства, була лаконічною: «Тільки не Чорнобиль». У підсумку проект Слабошпицького залишився в плані Держкіно, але без зазначення назви. Фільм на тему радіації режисер зробив уже десятиліття по тому.

Автор: Юлія Кузнецова
Джерело: oKino
Переклад з російської: Nikson

Залишити відповідь

Обов'язкові для заповнення поля відмічені *.