Проект започатковано 7 січня 2007
Гуртом нас: 1169692 (181 за 24 години)

«Просвіті» — 145 !

| 5 коментарів

450px-Proswita_Lviv004

8 грудня — 145 років від дня заснування товариства «Просвіта» у Львові.

Товариство «Просвіта» виникло в 1868 році в Галичині як противага антиукраїнським течіям у культурному житті: колонізаторській, підтримуваній цісарською владою, — з одного боку, і москвофільській, — з другого. Галицькі москвофіли, що займали тоді панівне становище у Львові, дуже ворожо сприйняли ідею створення Товариства.

Для опрацювання статуту Товариства у березні 1868 року був створений Комітет із представників академічної молоді. До комітету увійшли такі діячі, як Корнило Сушкевич, Михайло Коссак, професор Академічної ґімназії Павлин Свєнціцький та інші. 2 вересня 1868 року Міністерство освіти дозволило заснувати Товариство «Просвіта». Цей дозвіл став підставою для скликання у Львові першого загального збору. Організація збору була доручена конституційному комітетові, який очолив професор Академічної ґімназії Анатоль Вахнянин. До комітету увійшли також Корнило Сушкевич, Юліян Романчук, Олександер Огоновський, Олександр Борковський, Михайло Коссак, Омелян Патрицький, Андрій Січинський та ін.

Загальний збір був скликаний 8 грудня 1868 в залі Міської Стрільниці, що знаходився на вулиці Курковій (тепер вул. Лисенка). На збір прибуло 65 представників, лише один із них, отець Йосип Заячківський, не був мешканцем Львова.

Наприкінці 80-х років XX ст., коли агонізувала комуністична система в Україні, досвід «Просвіти» прислужився справі самоусвідомлення, самоідентифікації українців, реалізації національної ідеї, квінтесенцією якої стало проголошення Акта Незалежності 24 серпня 1991 року. Становлення організації відбувалося в умовах шаленого тиску комуністичної номенклатури. 17 грудня 1988 року в Києві був створений організаційний комітет для скликання установчої конференції Товариства української мови, який очолив Дмитро Павличко. Через 2 місяці був підготовлений статут. А 11-12 лютого 1989 року в Республіканському будинку кіно відбулась установча конференція Товариства української мови ім. Т.Г.Шевченка — перший легальний форум незалежної громадської організації у Києві. Було прийнято статут і обрано керівні органи Товариства української мови імені Тараса Шевченка. Головою став Дмитро Павличко.

Десять заповідей просвітянина:

I. Я є “Просвіта”, яка вивела Тебе і виводить инших з нетрів темряви і неволі духа. Поможи доброму ділу!
II. “Просвіта” не оставила ніколи без відгомону заклику душі, яка виходи з темряви шукає.
III. Пам’ятай, що день 8 грудня є днем уродин “Просвіти”. День цей згадай дарунком для неї!
IV. Освіта і знання позволяють Тобі краще жити. Пам’ятай, що є ще міліони українців, які також того бажають і чекають на Твою поміч. Вступай в члени “Просвіти”!
V. Не вбивай духа Народа своєго байдужістю! Приложи руку до розбудження його, а зробиш це як член “Просвіти”!
VI. Не будь паразитом на тілі Народу, який тебе виховав. Коли вже маєш, дай другим. Будь членом “Просвіти”!
VII. Бери від других народів і культур усе, що добре і гарне, і давай свойому Народови. Роби просвітнє Діло!
VІІІ. “Просвіта” — це найкращий вартовий :українського духа. І Ти, як член, стань в її рядах!
ІХ. “Просвіта” — це армія велика. Хто не є в її рядах — цей дезертир!
Х. Нехай не буде ні одного Українця, який не був би членом “Просвіти”!

Видання Товариства “Прос­віта”, ч. 700, Львів, 1926 р.

Автор: slovoP

Культурологічний просвітницький тижневик “Слово Просвіти” Всеукраїнського товариства “Просвіта” здобув популярність серед української інтелігенції як видання, яке неухильно пропагує українську національну ідею.

5 коментарів

  1. Ая-я-й… Хоча б помилки по тексту повиправляйте.

Залишити відповідь

Обов'язкові для заповнення поля відмічені *.