Проект започатковано 7 січня 2007
Гуртом нас: 1169776 (174 за 24 години)

Сьогодні День пам’яті Героїв Крут

| 6 коментарів

450px-P1030936

96 років тому молоді захисники Української Народної Республіки власною кров’ю вписали нову героїчну сторінку в історію українського визвольного руху. Бій під Крутами тривав 5 годин між 4-тисячною більшовицькою армією Михайла Муравйова та загоном з чотирьох сотень київських студентів і бійців вільного козацтва. У перебігу військових дій бій вирішального значення не мав, та у свідомості багатьох особливого значення набув завдяки героїзму української молоді.

Після цього про подвиг молоді під Крутами було забуто на більш ніж 70 років. Натомість, про бій під Крутами завжди пам’ятали українці, які проживали за кордоном. Відзначаючи дату проголошення незалежності України, вони згадували й про крутян. Один із яскравих представників української діаспори – Євген Маланюк, наголошував: «…народ, творячи з якоїсь події легенду – а Крути без сумніву, є й будуть однією з найвеличніших легенд нашої нації, – знає, що він робить. Народна мудрість і національний геній – це найвища земна справедливість – творячи свої легенди і міти, себто підносячи дану історичну подію до височини надісториччя, ніколи – щодо вибору тієї події – не помиляються. Не помилилися вони й у випадку Крут».

Офіційно День пам’яті героїв Крут почали відзначати після того, як 29 січня 2007 року Президент України підписав Указ «Про вшанування пам’яті героїв Крут».

Більше інформації  на сайті “Історичної правди”:
Життя після Крут. Скільки загинуло, скільки вижило і що було далі. КАРТИ, ФОТО
Реконструкція бою під Крутами 1918 року. ВІДЕО
Володимир Сергійчук: “Задяки Крутам УНР визнали державою”
1918: армія України у кінохроніці. ВІДЕО
Всі матеріали на тему “Бій під Крутами”
 
Збірки історичних матеріалів про бій під Крутами, які викладені на Гуртом:
Герої Крут. Лицарський подвиг юних українців 29 січня 1918 року / Упор. І. Ільєнко (1995) [djvu]
Крути: 29 січня 1918 р. / Упор. О. Бойко (2007) [pdf] 
Крути. Січень 1918: документи, матеріали, дослідження, кіносценарії / Упор. Я. Гаврилюк (2008) [djvu]
Джерело: Вікіпедія

6 коментарів

 1. Хтось фільм обіцяв…

 2. Слава Героям!!!

 3. Виправте помилку: “загоном з чотирьох сотень київських студентів і бійців вільного козацтва” – за оцінками Тинченка усього з українського боку було 450 вояків, а за О. Бойко – 600. Але всі сходяться на тому, що 1-й студентська сотня мала не більше 130 студентів та гімназистів. Решта – юнкери старших курсів 1-ї Української військової школи ім. Б. Хмельницького (їх ще називали “юнаками” зам ість “юнкерів”).
  Вільні козаки, яких було не більше кількох десятків, та рештки куреня Смерти, яких теж залишилося небагато після боїв за ст. Доч та Бахмач, безпосередньої участі в бою не брали, а стояли в прикриття.
  Отож фраза “загоном з чотирьох сотень київських студентів і бійців вільного козацтва” – є абсолютно неправдою.

  • Доречі, ось збірки історичних матеріалів про бій під Крутами, які викладені на Гуртом.
   [url=http://toloka.hurtom.com/viewtopic.php?t=53377] Герої Крут. Лицарський подвиг юних українців 29 січня 1918 року / Упор. І. Ільєнко (1995) [djvu] [/url]
   [url=http://toloka.hurtom.com/viewtopic.php?t=36564] Крути: 29 січня 1918 р. / Упор. О. Бойко (2007) [pdf] [/url]
   [url=http://toloka.hurtom.com/viewtopic.php?t=53376] Крути. Січень 1918: документи, матеріали, дослідження, кіносценарії / Упор. Я. Гаврилюк (2008) [djvu] [/url]

Залишити відповідь

Обов'язкові для заповнення поля відмічені *.