Проект започатковано 7 січня 2007
Гуртом нас: 1170616 (347 за 24 години)

Присмерк. Рецензія

| 5 коментарів


Сюжет: 82-річна Марія та її хворий син Сашко живуть у глухій провінції. Через серйозну недугу Сашко осліп. Він боїться смерті матері, але Марія відчайдушно чіпляється за життя, усвідомлюючи, що нікому буде подбати про її сина. Їхні вчинки можуть видаватися ірраціональними, проте вони демонструють прагнення героїв не здаватися. Марія купує теля, Сашко починає навпомацки майструвати трактор…

Твіт рецензія: Документальне кіно — красиве і дуже ніжне, поетичне, навіть не дивлячись на те, що розповідає про складні речі.

Все зрозумілішою стає проста теза: немає поділу кіно на ігрове і документальне, є поділ на цікаві і не цікаві фільми. Сучасне документальне кіно може посперечатися з художнім практично у всьому. Для нас уже цілком звично, що в неігровому кіно історія і герої цікаві не менше, ніж в ігровому. Зверніть увагу на фільм «Щастя» Томаса Бальмеса. Цей приклад наочно показує тонку грань між формами оповіді. З іншого боку поля стоїть «Юність» Лінклейтера — цей фільм скоріше документальний, але зіграний акторами.

Картина Валентина Васяновича «Присмерк» знаходиться десь посередині поля. Фільму дуже складно визначитися, на якій стороні грати, хоча бажання піти в команду документальних гравців проявляється набагато сильніше.

Крім цієї невизначеності є й улюблена фестивальна тема. Чим відомі роботи з колишнього СРСР? Незмінною правдою життя, яку звично називають чорнухою. Васянович звертається в цю сторону, але здається, змінює свою думку через героїв. Саме вони змусили режисера поглянути на рутину і нещастя простого сільського народу в більш позитивному ключі.

Знайти тонкий підхід допомогли і родинні зв’язки. Можливо, тітка і двоюрідний брат нікому іншому не стали б так відкриватися, ймовірно, що цим могли бути зумовлені так необхідні чесність і сміливість автора. Йому довелося знімати досить складний емоційно процес. Процес підготовки до загробного життя. У підсумку, смерть стає метафорою. Смерть — не тільки обов’язковий етап життя людини, а й етап життя сучасного українського села.

Якимось чином Валентин Васянович зберігає позитивну нотку в своєму сумному оповіданні. Фільм дарує надію на світле і яскраве майбутнє.

«Присмерк» — унікальний для України фільм. Він розповідає про правду, прозу життя, зберігаючи при цьому відчуття поетичності, обов’язковості наступного кроку на шляху до світлого майбутнього.

Документальне кіно з яскравим авторським стилем.

Антон Фролов, Cineast

5 коментарів

 1. Вже сказати втомився бачити рецензії на якісь фільми на головній сторінці гуртом…
  Та ще й інколи з дурнуватими назвами “сирітка в космосі”…
  Не хочу образити автора, рецензія в порівняні з іншими вже набагато краща, більш цікава, але на мій погляд вже варто створити власний сайт як наприклад етач, щоб на гуртом нові рецензії були з боку а не як основні статті…
  Хотілося від головної сторінки гуртом більше інформативності, а не просто розважальних статей.

  • Тут інший автор, якщо хтось ще не бачить )
   Яка саме інформація була б для Вас цікавою на головній (це питання до всіх)?

  • Вам дуже багато хочеться, але ви самі нічого не робите, а ось роботу інших картаєте за її “дурнуватість”. Я й інші чекаємо від настільки фонтануючої ідеями особи як ви якогось цінного внеску у спільну справу. В путь!

 2. Для мене особисто було б цікаво прочитати про проект “Крути” вже давно про нього нічого не чув, Було б цікаво почитати про різні проекти що направленні на популяризацію української мови, можна було б розповісти про вітчизняні проекти в сфері кіно, музики, волонтерські проекти…
  Можливо є ентузіасти які мають цікаві програми розвитку для суспільства, проекти що направленні на покращення навколишнього середовища, популяризацію здорового способу життя, загалом я думаю є багато матеріалів які можна публікувати, а не рецензії на фільми…Якби це були вітчизняні фільми інша справа, а так на зарубіжні….перетворюємо гуртом на кіно….
  До речі була ідея створити сайт “гуртом про кіно” навіть логотип було придумав….але далі свого комп’ютера не пішло…

 3. Друзі, а де можна подивитися цей фільм?

Залишити відповідь

Обов'язкові для заповнення поля відмічені *.