Проект започатковано 7 січня 2007
Гуртом нас: 1171905 (201 за 24 години)

Календарні свята та обряди

| 8 коментарів

Календарні свята та обряди

Вітаю, друзі! Сьогодні хочу розповісти про проект над яким працюю кілька останніх тижнів. Цей проект є частиною порталу La Verte. Першим етапом якого є створення хронологічної послідовності усіх важливих “Календарних свят та обрядів України”.

Суть в тому, що всі свята зібрані в часовій стрічці. Кожне свято іде по хронології, коли воно має відбутися в році. Перш за все це зручно, адже можна глянути і візуально запам’ятати, коли найближче свято. В першому проекті, а це свята та обряди, вирішив не використовувати багато візуального наповнення. Це через те, що його важко знайти, а, намалювати власноруч – наразі немає такої можливості.

Календар церковних свят і обрядів це своєрідна енциклопедія українського селянства XIX – початку XX століття. Більшість традицій передалися і Україні XXI століття. Заради того, щоб з плином часу традиції не канули в Лету ми зібрали їх у зручну часову стрічку.

На сьогодні завершено два періоди: зима і весна. Найближчими тижнями завершу роботу над літом та осінню. Зима та весна найважчі, бо в ці періоди найбільше релігійних свят. Два інших опрацю значно швидше. Також зауважу, що під кожним святом є посилання на більш детальний опис. Переважно посилання ведуть на Вікіпедію, в крайніх випадках на сайти де можна прочитати про ці свята. Із усіх доступних в гуглі намагався вибирати ті, де менше реклами. На зображенні нижче, можете побачити, як виглядає календар свят та обрядів.

Календарні свята та обряди

Календарні свята та обряди

Цей календар є першим проектом. В наступному планую зробити таку ж часову стрічку для найвизначніших воєнних битв в історії України. Це від Київської Русі та до російсько-української війни. Також є плани на ще кілька схожих проектів, але вони ще на ранній стадії планування та пошуку матеріалів.

Календар знаходиться тут: http://la-verte.org/svyata-ta-obryady/

До речі, якщо маєте ідеї чи бажання приєднатися, пишіть в коментарях. Чекаю на критику та зауваження!

8 коментарів

 1. Задум цікавий, дизайн – оригінальний, але окремі елементи “ідеології проєкту” видаються, щонайменше, дискурсійними.

  Приміром: чому українські традиції, що вносяться у календар, обмежені лише сільськими традиціями (про що прямо написано в “шапці”)?

  Ну, так, переважна більшість українців (як і представників всіх инших націй і народів) у якомусь там поколінні походять з села. Але ж більшість із нас живе зараз у містах!

  Постає питання: чому ми, в першу чергу, маємо плекати свої “родові” селянські традиції (які мають значну варіятивність і які в умовах сучасного міста навіть часто важко виконати), а НЕ традиції тих міст, де ми вже кілька поколінь як живемо?.. “Каждому городу – нрав і права!” – писав Г.Сковорода з цього приводу…

  • Дякую за відгук!

   Якщо брати за основу сучасні традиції міста, то в календарі буде дуже багато порожнього місця. Українське село слугує фундаментом на якому все базується. Цей календар є більш універсальним для всієї країни. Хоч він і архаїчний, але враховано більшість традицій всієї України.

   Особисто я не розумію чому не плекати, як Ви кажете “родові” селянські традиції. Ці традиції були б зараз більш яскраво виражені, коли б не 70 років комуністичного вакууму. Тим паче це лише традиції, які практично у всьому збігаються із сучасними “міськими”. Міські не зародилися на пустому місці, в їх основі сільські. Якщо почати ділити за містами, то вийде надто великий і незграбний календар. В цьому календарі доведеться залишити Різдво і Великдень, бо у міста про інші свята, традиції і обряди мало хто знає.

   • У нас в селі і “посівають”, і “колядують” – у містах такого нема. А в Східній Україні взагалі ніхріна немає. Єдина позивна річ, що я там бачив – святкування “Масляниці”

   • Взагалі то цікава ідея з календарем. Але і про міста не так вже і погано. Не треба обмежуватись, обєднуйте і розвивайте ідеї. Свята можна привязувати і до міст чи регіонів та відповідно фільтрувати. Одне іншому не мішає. Раджу задуматись над цим.

 2. Вітання, чудова ідея, та потребує співпраці з етнографами,
  також Різдво 7 січня, в мене на рогатиньщині щедрим вечером вважається Хрещення,
  тай маслану завжди вважала російською традицією :-\

  • Це перший, але не остаточний варіант. Сюди матеріал брав з одного джерела, але ще буде перевірка іншими і імовірно, що доповню ще деякими менш важливими святами. Також пораджуся зі знайомими, котрі більше володіють темою релігії, щоб довести календар до максимально українського варіанту. :)

Залишити відповідь

Обов'язкові для заповнення поля відмічені *.