Проект започатковано 7 січня 2007
Гуртом нас: 1171020 (156 за 24 години)

Становище української мови в «українському» інтернеті.

| 45 коментарів

Розподіл за мовою топ 250 українських сайтів

Зробив чергове (перше, друге) дослідження що до стану української мови. Цього разу проаналізував мову українських сайтів.

Для свого аналізу я користувався трьома рейтингами top.bigmir.net, top.i.ua, liveinternet.ru. Результати по кожному з цих рейтингів дещо відрізняються, але є пропорційно схожими. Так за рейтингом top.bigmir.net українською мовою користується 15,20% українських сайтів, за top.i.ua 24,40% сайтів та за liveinternet.ru всього 8,80% сайтів. По російській мові top.bigmir.net та top.i.ua показують майже однакову частку сайтів 59,60% та 59,20% відповідна, а liveinternet.ru показує трохи більшу частку 66,80%. Серед тематичних категорій українська мова домінує тільки серед державних, освітніх та літературних сайтах. В усіх інших сферах домінуюче положення займає російська мова. Особливістю українських двомовних сайтах є те що, зазвичай, україномовна версія не є основною версією сайту. І вона є якісно та функціонально неповноцінною.

Два рейтинги українських користувачів Facebook, watcher.com.ua та zmiya.com.ua, показали майже однакові результати. За ними українською мовою користуються 39,56% і 42,22% користувачів, а російською 53,78% і 53,56%. За даними каталогу українських виробників «Зроблено в Україні», тільки на 32% сайтів українських виробників присутня українська мова.

В масштабах світового інтернету, за даними w3techs.com, українська мова за поширеністю посідає 32-е місце і її використовують всього 0,1% сайтів інтернету. До прикладу, польська мова посідає 10-е місце і її використовують 1,9% сайтів.

Інтерактивна версія.

Розподіл за мовою топ 250 українських сайтів

Мовний розподіл сайтів за категоріями За даними top.bigmir.net

Мовний розподіл сайтів за категоріями За даними top.i.ua

Мовний розподіл сайтів за категоріями За даними liveinternet.ru

Мовний розподіл сайтів за регіонами За даними top.bigmir.net

Мовний розподіл сайтів за регіонами За даними top.i.ua

Розподіл за мовою топ 450 українських користувачів Facebook

Наявність української мови на сайтах українських виробників

Для порівняння, в країнах зі схожими з Україною мовними пропорціями, Естонію та Латвією, національні мови займають в інтернеті домінуюче положення.

Порівняння мовного розподілу населення України, Латвії, Естонії та мовного розподілу сайтів у національних доменних зонах

P.S. Результати моїх підрахунків не претендують на стовідсоткову достовірність, але на основі них можна скласти уявлення про загальні мовні пропорції в “українському” інтернеті.

Автор – Stanislav Svidlov

45 коментарів

 1. Сумно, українці (від малого до великого) самі відмовляються від величезного шмата прибутку ігноруючи українську мову.

  • Все набагато простіше – російська мова більш вигідна для комерційного сайту, тому що її розуміє набагато більше людей, при чому всі українці її також розуміють. Так що в більшості випадків мова це засіб отримати більший прибуток. Та й деякі вузькоспеціалізовані сайти, банально не зможуть знайти потрібної кількості україномовної аудиторії, а порожній сайт це найсерйозніша причина його зникнення з мережі.

   • І хто цей прибуток отримує, якщо це не таємниця?

    • Рептилоиды, блин.

    • Самі ж люди що і створюють сайти для свого заробітку. Якщо ваш сайт російськомовний, ви швидко наберете аудиторію, сайт буде швидше у топі, тому і більші прибутки. З україномовним сайтом усе набагато гірше. Я маю свій сайтик, який створив на противагу російським. І не раз помічав, що сайти які створювались пізніше за мій, набирали швидше розмаху, популярності завдяки рос.мові. Якщо у мене прибуток = видаткам, то із рос. сайтами ситуація набагато краща, там реальний заробіток. Як не прикро, але українці наразі – бидло. Можу навести прикладів море. Тим паче, що тут говорити про сайти, якщо у мінекономіки України місяць тому мені відповіли “Я вас не понимаю”. Ось таке життя у теперішній Україні.

     • А що далі? Російські фільми, мультфільми, серіали, документальні фільми і навчальні, фільми озвучені російською, російська музика, російські книги усілякі і текстова інформація, російські ігри, онлайн ігри, РОСІЙСЬКА РЕКЛАМА – і росіяни, які це все створюють… Те, що українці створюють російською мовою лише краплина в морі.

     • Багато залежить від того, як ви просуваєте свій сайт. Ви б могли його хоча б у свій допис вставити, але не вставили, і сумніваюсь, що є сторінка у фб. За допомогою фб можна розкрутитись, ставити позначки # , зв’язуватися зі схожими спільнотами, чи тими, хто просуває інформацію про укр. сайти (їх там достатньо). Творчий підхід треба. А ті хто створюють, тільки рос. мовні сайти в зоні UA звичайні малороси http://tyzhden.ua/Society/148215 і не бачать далі свого носа.

     • Це що у вас нічого не получилося, свідчить тільки про те ви не вмієте цього робити.
      А висновки які ви зробили свідчать, що ви так нічого і не навчилися.
      Щоб сайт приносив прибуток в нього треба вкласти багато зусиль і знань. І знання ці треба здобувати.
      Навчитися ставити wordpress/joompla/drupa/etc, написати декілька статтей, і прочитати пару seo-шних блогів для цього мало.

    • Власники сайтів звісно ж. Чим більше користувачів, тим більший прибуток. Підняти сайт, коли його розуміють понад 200 млн. російськомовних людей, набагато легше, ніж україномовний ресурс, тому звусно ж що російськомовних сайтів буде більше, бо вони приносять більший прибуток. Наприклад, якби вам запропонували виконувати одну й ту ж саму роботу в украхномовнії і російськомовній компаніях, при цьому в укрїномовній компанії вам би платили 1500 грн на місяць, а в російськомовній ви б отримували 7500 грн, який варіант ви б вибрали, зводити кінці з кінцями чи не сильно дивитись на ціни в магазинах і мати можливість жертвувати гроші на україномовні озвучки фільмів?

     • Наприклад, навіщо мені жертвувати на україномовні озвучки фільмів, якщо я користуюся як і 200 млн. російськомовних людей російськомовними сайтами, на яких переглядаю зарубіжні фільми російською мовою, або не дай боже, російські фільми і серіали, слухаю круту музню з Філліпом Кіркоровим, а не якесь там ВВ (хоча я і справді їх не слухаю), навіщо дивитися Кіновежу, якщо є Гоблін, навішо заходити на Гуртом, якщо є Рутрекер, на якому є практично все і на халяву. Де логіка з пожертвами, я її не бачу? І тут виходить ланцюгова реакція, не отримує грошей перекладач, режисер, диктор, актор, автор… бюджет… Такий собі інформаційний простір. Тому я і написав (від мала до велика), а не власники сайтів.

     • >> Наприклад, навіщо мені жертвувати на україномовні озвучки фільмів, якщо я користуюся як і 200 млн. російськомовних людей російськомовними сайтами
      Я не знаю навіщо це вам. Але я знаю навіщо це мені. Українська мова це моя рідна мова і я хочу отримувати контент своєю рідною мовою. На роботі я заробляю гроші і якщо використання іншої мови (не обов’язково саме російської) дозволить мені заробляти за ту ж саму виконану роботу більше грошей, то я цим скористаюсь.
      >> Де логіка з пожертвами, я її не бачу?
      Логіка проста – програмісту набагато легше заробити на російськомовному сайті, бо буде більша аудиторія. Тому програміст буде робити те, що більше принесе йому грошей, нажаль, на даний час, україномовні ресурси не можуть дати нормальний прибуток так швидко, як російськомовні, тому україномовні ресурси, в більшості випадків, це звичайне хоббі, а російськомовні сайти більш прибуткові, тому їх і більше.
      >> І тут виходить ланцюгова реакція, не отримує грошей перекладач, режисер, диктор, актор, автор… бюджет… Такий собі інформаційний простір. Тому я і написав (від мала до велика), а не власники сайтів.
      Немає там ніякої ланцюгової реакції, бо ті, хто створює іншомовний контент, можуть на зароблені гроші підіймати україномовні проекти. Тобто якби російськомовних сайтів в українському сегменті було б не 100, а 10 (цифри абстрактні), а україномовних не 10, а 100, це б не значило що якісний показник був би вищим.

 2. Дякую за доволі грунтовне дослідження. Цікаво.

 3. Цікаве дослідження, дякую.
  Нажаль, багато українців не розуміють що будучи жертвою окупації життя не покращиться.
  Зверніть увагу на Естонію, українці повині досягти подібних результатів.
  Сам проживаю у Литві і можу затвердити, що у Вілнюсі де проживає дуже велика кількість російськомовних і польськомовних, основна мова спілкування – литовська. Тут прийнято з литовцями розмовляти лише литовською. Відповідно, немає жодних сайтів, де б не було литовської мови і литовська мова є основною.
  І українцям час змінити погляд на вживання рідної мови.

 4. м та, шкода, українська скоро помре… як й білоруська… а все через йобаний схід, ліпше би відокремились від того лайна

  • А ну геть з цими провокаційними заявами! Де та межа сходу? Донецька область? Дніпропетровська? Кіровоградська? Чи одеська? Так і до Чопа дійти можна!

  • Нічого вона не помре, багато хто століттями намагався знищити, але як бачете не зникла. Так звичайно втрати понесла мова, але це й не дивно.

  • Анонімний
   19/11/2015 о 22:57
   м та, шкода, українська скоро помре… як й білоруська… а все через йобаний схід, ліпше би відокремились від того лайна
   ——————————–
   Не варто сподіватися, ніхто не помре й не відокремиться. Народжуваність в україномовних регіонах непогана, кацапізовані виздихували й до війни. Отже, кацапське гавкання помре, українська мова лишиться. Ніхто не буде відокремлюватися, ба більше – окуповане повернеться.

   • Анонімний
    21/11/2015 о 12:08

    Не говори гоп…..
    ——————————–
    …Як дехто до 1991 року говорив.

  • Ти несеш реальну нісенітницю! Який схід відокремити? В малих містах та селах Харківської, Дніпропетровської та навіть Донецької областей багато людей розмовляють українською/суржиком. Давай їх відділимо теж? І це при тому, що почалося таке собі відродження, коли все українське стає трохи популярнішим. Зараз треба волонтерам та зацікавленим людям робити більше якісного українського контенту. І це буде безцінним вкладом в майбутнє нашої мови! А від цього анонімного песимізму ніколи краще не стане.

   П.С. Я сам з Дніпра, якщо що.

   • Якщо ти з Дніпра, то мусиш добре тямити, що:
    1.навіть у самім Дніпрі ще зберігаються цілі райони, де ще утримується загальна україномовність (критерій – на вулиці дітлахи гомонять українською, звісно ж, диким суржиком);
    2.по області величезна маса народу вдома ще балакає українською, але публічно – мізер, якщо не згадувати пенсіонерів, так от практично усе україномовне населення Дніпровщини – увага! – реально зневажає рідну мову, поступово її все більше викривлює та карьоже, твердо не сприймає української літературної мови, будь-яке писане слово, навіть особисто для себе, – російською, книжки, пісні, будь-що медійне – обирають російське, у платіжному терміналі в АТБ вперто обирають російську (!!!), інтерфейси мобілок, СМС-ки та розкладки клавіатури в компах – винятково російською, за найменшої нагоди швиденько остаточно відмовляються від рідної мови, за найменшої можливості дітей своїх виховують російськомовними…
    Друже, в сраку контенти! Без Української Влади з чіткою продуманою політикою повернення українців до материнської мови, з примусовим піднесенням престижу цієї мови (щоб ясніше, то людина на “Лексусі” публічно повинна балакать українською – утрирую, але щоб стисло суть)!
    І – мільйон фільмів, пісень, ігор, шоу…, аби з’явилися декілька шедеврів! А отой мільйон продукції може бути винятково за Української політики Української Влади.

 5. Як колишній російськомовний (і, зокрема, активний користувач російського сегменту інтернету), можу порівняти деякі моменти. І я б не став згущувати фарби.
  По-перше, після Майдану відбувся певний поштовх до розвитку української мови – молодь більш активно використовує її в побуті, медіа, друкарні відчули збільшення інтересу до україномовного контенту. Я і сам в Києві доволі відчутно помітив збільшення україномовних мешканців.
  Досить наївно було сподіватись, що миттєво відбудеться ментальний зсув – це процес на десятиліття.
  По-друге, сьогоднішньому політичному режиму розвиток української мови чи то не цікавий, чи то непотрібний взагалі. Без підтримки влади нація буде дрейфувати в російському інформаційному просторі.
  Залишається тільки чекати на патріотичну політичну еліту, яка займеться цим питанням по-справжньому. Думаю, чекати залишилось недовго.

  • ===Залишається тільки чекати на патріотичну політичну еліту, яка займеться цим питанням по-справжньому. Думаю, чекати залишилось недовго.===
   Зараз восновному молоде покоління(що народилася уже не в совку)в цьому зацікавлено та активно працює над реалізацією. Тому чим меньше буде керівництва з совковим менталітетом та на його місце прийдуть люди які народились в 1991 – 92 рр(і молодше). розвиток піде. Просто має пройти час, думаю вже чикати недоведеться 20 років, все буде швидше.

   • Ви навіть не уявляєте, який світогляд мають двадцятилітні дніпровці, а серед них, зокрема, студенти університету… Такого залізобетонного проросійського совка, помноженого на байдужість, – навіть серед сороколітніх, здається, менше!
    (Й не диво – адже сороколітні під час перебудови й розвалу СРСР встигли нахвататися тодішньої атмосфери, бодай частина людей, а двадцятилітні сходу й півдня виховувалися на серіалах путінської Росії!)

    • Це тільки плюс та шанс нам нарешті стати нормальною країною.

    • Ой нете написав(трохи не так зрозумів пост спочатку). Що ж поробиш совків багато ще(от від них такі діти), зараз такий час коли показує хто є хто. В моєму місті теж немало зрадників, або байдужих є в тому числі й в універі де вчився, але як не дивно існує багато людей які не байдужі до України(причому навіть люди трапляються за 50 р., в мене сосід такий), але нажаль трапляються такі випадки коли за гречку чи цукор голосують(на цих виборах наприклад). Багато випадків як позитивних так і негативних трапляється, але я думаю що всеодно рано чи пізно ми станемо нормальною країною(все ж рухи хоча й повільні але є). А пропаганда, що зараз на сході теж колись зникне, бо брехня рано чи пізно але проявиться, а щодо людей про яких ми говоримо, будуть вимушені оберати, або на історичну родіну повернутись, або залишитись тут але жити по наших законах.

  • Вітаю, тезка! Я теж колишній московитомовний. Погоджуюсь абсолютно з усім сказаним тобою. Нічого, що на ти, сподіваюсь? :)

  • Погоджусь із Дмитро. Процеси в суспільстві проходять доволі повільно. Наше суспільство — велике середовище, тому воно має велику інертність. Маленький крок кожного з нас — вже великий крок всього суспільства, як це на пафосно звучить. Розмовляємо, шукаємо в інеті українською тощо.
   Щодо не прибутковості україномовних сайтів. Скажу з власного досвіду, перевагу надаю якраз останнім. Й при замовлені в інтернет магазинах також.

 6. по-перше, варто виказувати повагу всім хто “тягне” україномовні сайти.
  І по справі, бо я страшний критикан :))). Мій сайт виключно українською мовою (новини/статті не рахуються, то СЕО :) ). Дам фору багатьом московськоязичним за позиціями в результатах пошуку по Україні (навіть по “ru language settings”) та за відвідуваністю! А всі хто скиглять – просто не прикладають зусиль для просування сайту (мій бюджет просування це 100 баксів в квартал, в КВАРТАЛ Карл! Якщо не за півріччя, бо досить давно останній раз вкладався в просування, що вже й забув з якою саме нерегулярною періодичністю це роблю).
  На завершення, я підтверджую свою повагу до всіх власників сайтів з повноцінною україномовною версією.

 7. Українська буде ок, тому що вона природна, справжня мова, на відміну від “русского”. Українська-руська мова (не плутати з не руським “русским”) це переважно жива мова Русі, в якій багато слів ще з старослов’янської, праслов’янської мови , жива, тому що багато слів утворювалися і формувалися століттями, мають природне походження. Тому вона і така співуча. Якщо б українська-руська не була б справжньою, живою мовою, то ніколи б вона не була б такою співучою. Це чиста наука. Так, вона трохи ополячена, але ж поляки то є слов’яни.
  А “русский” не тільки не руський, а ще й не московитський. Я, взагалі, вважаю, що так вони живуть і регулярно мучаться із сторіччя в сторіччя головним образом через те, що спілкуються штучним “русским”, чужим для них.

 8. Маю сумніви щодо кількості двомовних. Це важко перевірити. І як виміряти, скільки двомовний спілкується на одній, а скільки на іншій мові… Гадаю, що їх, можливо, більша кількість.

  • Двомовні: вдома – жахливим дебільним суржиком, публічно – російською. Російська – переважно в бік літературної мАААсковської, суржик – переважно в бік максимального покручення.
   В Дніпрі в моїм дитинстві ми балакали (російською, звичайно ж) через “шо” та через “г”, зараз в Дніпрі діти – переважно через “што” та через “ґ”. Тобто, навіть наша російська русифікується й далі (о, ржака!), а українську мову сходу просто страшно слухать!

 9. Чудове дослідження, дуже грунтовно і візуально. дякую!

 10. Одним із ресурсів де можна знайти познайомитись із новинами в світі інформаційних технологій планує закрити українську версію сайту… http://ua.gecid.com/
  Дуже прикро….

  • Так прикро, теж отримав таку інформацію від них.
   Користуйтесь vinsee http://vinsee.com.ua/

  • Завдяки підтримці одного з шановних партнерів, а також небайдужості читачів, один з яких приєднався до команди перекладачів, закриття української версії сайту відкладається. Саме відкладається, бо підтримку партнер обіцяє лише тимчасову, тільки на перший квартал 2016-го року, а хлопцям тепер треба налагодити робочий процесс. Але ми будемо і надалі робити все, що залежить від нас, щоб українська версія сайту працювала.
   З Новим Роком! Дякуємо за підтримку.

 11. Ну в мене знайомий, великий патріот, а Windows має російський, на моє питання, чому б не поставити собі український, вже давно є, відповідь “там менюшки погано перекладені, непривично”. Отаке.

 12. Якщо хтось з Донецької області має ідею щодо україномовного сайту готовий прийняти посильну участь…
  fleokha /равлик/ gmail ком

 13. Мені подобається інфографіка)) Класно)) Хотілося б ще статтей в такому ключі

 14. Зроби світ українським – українізуй моб, інтернет
  https://www.facebook.com/photo.php?fbid=652549311494284&set=a.219416258140927.53183.100002176640117&type=1&theater

  а твій браузер україномовний?
  https://www.facebook.com/photo.php?fbid=644372808978601&set=a.219416258140927.53183.100002176640117&type=1&theater

  10 правил
  https://www.facebook.com/photo.php?fbid=670293349719880&set=a.219416258140927.53183.100002176640117&type=1&theater

  Мова – це національна безпека – переходимо на українську
  Українська мова — це найефективніший захист від російської агресії.
  Де поширена українська мова, немає ні сепаратизму, ні російських окупантів.
  https://www.facebook.com/andri1ev/posts/947673808648498
  https://goo.gl/krmc2z

 15. Чесно кажучі їх просто не роблять на українській мові,тому що орієнтуються ще на російськомовну аудиторію і в цьому є логіка.Але можливо треба просто робити пріорітет на українську мову на сайтах,не відмовляючи у двомовному варіанті!

 16. Шукаю аналогічний Яндексу (поисковик- пошукач?) і не можу знайти… Хто допоможе? Дуже вдячний.

  • Це типу такий прикол? Якщо ні, то вбийте в пошук по улюбленому яндексу слово “поисковик”.

Залишити відповідь

Обов'язкові для заповнення поля відмічені *.