Проект започатковано 7 січня 2007
Гуртом нас: 1170644 (345 за 24 години)

Скільки дивізій у Гавела?

| 17 коментарів

Спостерігаючи за прощанням з першим президентом Чехії Вацлавом Гавелом, я згадав про фразу, ніби сказану Йосипом Сталіним про Папу Римського: що там, мовляв, звертати на нього увагу, скільки у цього Ватикану дивізій? Комуністичний диктатор, який оперував фронтами і розпоряджався мільйонами людських життів, навіть і уявити собі не міг, що таке сила морального авторитету. Але ж пройде всього кілька десятиліть – і саме моральний авторитет Папи-поляка, Івана Павла II, допоможе позбавитися від залишків сталінської спадщини і буде сприяти звільненню Центральної Європи та краху радянської імперії.


З Вацлавом Гавелом – та ж історія. Ну скільки там було в нього дивізій, навіть політичних? Драматург, який опинився на периферії Чехословаччини Густава Гусака, дисидент без перспектив в одній з найбільш залізобетонних камер радянського блоку, збудованій на руїнах «празької весни». Президент Чехословаччини, який ніколи не намагався сподобатися ні політикам, ні навіть власному народу – і відкрито протестував проти поділу країни, схваленого і більшістю словаків, і більшістю чехів. Президент Чехії, що конфліктував з елітою і якого критикувала преса за «переродження» і зайву увагу до бажань своєї молодої дружини. Як же вийшло, що саме ця людина, такa незручна, стала символом чехословацької – та й взагалі центральноєвропейської – «оксамитової революції»? Чому ж з нею прощаються з такою скорботою, з таким жалем – і це в Чехії, країні, що не визнає авторитетів?
А саме тому, що Гавел був таким, яким був насправді – незручним, відвертим, чесним у своїх звершеннях і своїх помилках. Виявляється, люди саме це сьогодні цінують – а зовсім не глянець і гарну брехню «справжніх політиків». Виявляється, можна «істину царям з посмішкою говорити» – і при цьому самому бути президентом. Виявляється, репутація від цього не тільки не страждає – навпаки, авторитету тільки додається. Так скільки там дивізій у Гавела? І  чи не символічно, що людина, яка ще в 1978 році у своєму есе «Сила безсилих» написала: «Якщо ви живете по правді, це завжди небезпечно для системи», встигла дожити до нового початку зламу системи, багатотисячного мітингу на московській Болотнiй площі?
І ще одна важлива, практично недоступнa «справжнім політикам» якість – прагнення розвиватися і змінюватися, що жило у Вацлавi Гавелi буквально до останнього дня. Він був драматургом, публіцистом, політиком – і встиг стати ще й кінорежисером, з хвилюванням стежив з-за куліс за реакцією глядачів на свій перший фільм. Говорив про себе, як про агностикa, практично все своє життя, а недавно задався питанням, чи здатне сучасне йому суспільство проіснувати без цінностей, без Бога. І в цьому прагненні зрозуміти себе і змінити світ – весь Гавел.

 

Віталій Портников

17 коментарів

 1. Гарно написано)

 2. Та то так. Більшісьть чехів Гавлові не можуть забути гуманітарне бомбардування Югославії, примусову допортацію тисячи роботящих робітників зраобітчан українців замінивши їх тисячами ві”е”тнамцями, розвал Чехословачинни тощо. Розуміється це все зроблено за наказом МОсаду, але в ТВ та публічно це все Гавел оправдовував.

 3. Ikhor якесь серйозне підтвердження твоїм звинуваченням знайдеться? Бо в статті прямо написано, що Вацлав Гавел був категорично проти розвалу Чехословаччини, отже і все решта під великим сумнівом.

 4. Ikhor, якщо якогось питання добре не вивчили, краще говорити на ті теми, які вам більше знайомі. Бо люди можуть взяти це за чисту монету, і це точно не буде на їхню користь. Бомбардування Югославії в ООН підтримали всі держави світу, окрім Росії і Китаю. До чого тут Гавел? Він був лише лялькою в руках НАТО, бо хотів всіма можливими способами інтегрувати Чехію в європейські організації. Треба було обирати шлях, і Гавел від початку обрав Європу, якою вона не була б. Про українських заробітчан у зв’язку з Гавелом не знаю нічого. Навпаки, гірше нашим стало за Клауса, і в’єтнамців за нього побільшало. Гавел до смерті не забував згадати про рівень демократії в Україні, підтримував Помаранчеву революцію, критикував сучасну владу. Розпад Чехословаччини? Він намагався запобігти цьому, але політична і суспільна ситуація була занадто складною, а цілісну державу розділили, по-суті, самі чехи і словаки, які прямо відхилили думку свого президента про збереження єдності.

  • B загальному підтримаю словописання Ігора. Щодо підтримання Помаранчевої течії не зовсім правда (після першого туру голосування Гавел мовчав). До Нoвого року офіційно теж мовчав і нікого не підтримував, аж коли вилізли на трибуну Юлька, Ющенко тощо і почалися масштабні політичні підтримки після другого туру голосування незадоволених Українців тоді канцелярія Гавла підтримала нас приєднавшись на сторону більшості, як весь світ. Розуміється сам Гавел до розвалу Чехословаччини не має відношення, за це потрібно палко дякувати проросійсько орієнтованому президентові Вацлаву Калусові й його сталінистично-капіталістичною програмою Прогностичного відділення.

   • На місці Гавела мовчав би кожен президент, але як приватна особа він вірив Ющенку і щиро сподівався на позитивні зміни в Україні. В своїй першій промові як новообраний президент Чехословаччини він пообіцяв людям в першу чергу право на свобідне волевиявлення і за це в першу чергу чеський народ вдячний Вацлаву Гавлу. А ми маємо живий приклад неймовірно скромної і самовідданої людини. Маючи право на реституцію Чеської люцерни ( перший кінотеатр і культурний осередок в центрі) він подарував її своєму народу. Жив в скромних умовах і ніколи не мстив своїм ворогам. Зараз згідно з заповітом Вацлава Гавла хоронять в скромній закритій дерев’яній труні і він буде кремований. Сам чеський народ висловив бажання провести похорон подібно до Масаріка, зібралось десятки тисяч людей….

 5. Ikhor, роботящі робітники заробітчани українці хай працюють в Україні, а не за кордоном. Там вони їдуть на все готове, замість того, щоб створювати нормальні умови тут.

  • А ви спробуйте тут щось створити… Зустрінетеся зі страшенною бюрократією, хабарництвом, повною відсутністю справедливості й нормального ставлення до людей. Страшенна деградація народу й влади за останні 20 років. Неможливо ані працювати, ані навіть просто жити.

   За статтю вдячний. Спонукало більше дізнатися про Гавела, адже раніше його прізвище лише чув кілька раз, але не мав жодного уявлення хто це.

  • Ех, скільки ще наївних романтиків в Україні… І хто сказав, що люди їдуть туди на все готове? Хто для них там щось приготував? Люди їдуть працювати, бо тут їхній труд ніхто не цінує.

 6. Bushido
  та не гони , єдиний шлях створити нормальні умови- державний переворот – РЕВОЛЮЦІЯ. В Україні трудись не трудись , а краще нестане, бо що не збудуй – розкрадуть

 7. Так, ситуація в нашій країні дуже погана. Але, все таки, нормальних людей у нас набагато більше, а ніж хабарників, кровопивць-політиків, і їхніх шісток. То чого ми маємо втікати зі своєї країни, а не гнати всю цю банду?

  Просто треба більше показувати, як живуть люди при владі, рекетири, що стали мільярдерами, про те, як вони нас обманюють, і взагалі показувати реальний стан речей в Україні. Це завдання мас-медіа, які, на жаль, цього практично не роблять, але і ми можемо брати участь в інформуванні населення. Тим паче в епоху Інтернету.

  Тоді Україна швидше прокинеться, як це роблять інші країни світу. Я не хочу кривавих переворотів, але чому ми маємо терпіти, коли нас, як лохів, на кожному кроці розводить влада?

 8. вони радше комунізм як в північній кореї зроблять ніж зроблять україну одніїю з кращих країн світу для проживання

 9. Якраз зараз, сьогодні, 23 грудня, о 13.00 проходить поховання Вацлава Гавла. 22 роки тому на цьому самому місці, в соборі святого Вітта Гавел вперше вступив як президент Чехословаччини, а лишень три дні перед тим вийшов з тюрми. Про його скромність говорить ще й той факт, що труна з його тілом лежить на землі собору- як порох пороху… я вперше бачу таке. Чудово співає хор, присутні президенти і прем’єри, міністри закордонних справ. О 12.00 зупинилась і замовкла вся Чехія… Присутні також представники греко-католицької української церкви в Празі. Спочивай з Богом світлий лицарю правди і любові до простих людей.

Залишити відповідь

Обов'язкові для заповнення поля відмічені *.