Проект започатковано 7 січня 2007
Гуртом нас: 1171020 (155 за 24 години)

Допоможіть відшукати могили ветеранів Армії УНР!

| 12 коментарів

Сотник Армії УНР Михайло Обідний

Щороку по всій Україні зникають сотні старих поховань. Затираються написи, руйнуються та занепадають старі могили. З кожним днем зменшуються шанси відшукати місця вічного спочинку тих людей, які у 1917-1921 рр. зі зброєю у руках воювали за незалежність України.

За даними “Героїки” на території нашої держави знаходяться сотні могил ветеранів Армії УНР, які померли своєю смертю у глибокій старості. Майже завжди українські ветерани приховували своє минуле. На їх пам’ятниках немає жодних написів, які б давали зрозуміти хто насправді лежить під хрестом.

Мізерна кількість матеріальних пам’яток збройної боротьби підживлює міфи українофобів про те, що Центральна та Східна Україна не воювали за самостійність нашої батьківщини. Мовляв, немає слідів боротьби – значить її і не було. Якщо у найближчі декілька років не вжити системних заходів з пошуку та обліку цих поховань – вони будуть назавжди втрачені не лише для нас, але й для наступних поколінь українців.

Звертаємось до всіх небайдужих з проханням допомогти відшукати могили ветеранів Армії УНР. Благодійна ініціатива «Героїка» здійснює постійні архівні дослідження, вивчає діаспорну мемуаристику, проводить краєзнавчі експедиції. Ми володіємо власною базою даних воїнів Армії УНР, УГА та державних службовців УНР та ЗУНР. Наразі у нашому розпорядженні є понад 2 000 біографічних довідок. Реєстр охоплює уродженців всіх областей України та всіх українських етнічних територій, що опинились за межами сучасного державного кордону. База даних постійно поповнюється. Місця поховання переважної більшості осіб, що фігурують у цій базі даних, досі не встановлено.

Чим Ви можете допомогти?
1. Оглянути поховання на цвинтарі Вашого міста, селища чи села.
2. Скласти список тих могил, в яких спочивають чоловіки з датою народження від 1870 до 1904 рр. (ті, хто теоретично міг служити в Армії УНР).

Наприклад:
Кладовище села Колонщина Макарівського р-ну Київської обл.

Лозовий Тихін Федорович, 1873-1965
Ткаченко Павло Васильович, 1898-1950
Федоришин Ігор Ананійович, 1894-1969
Шевченко Юрій Якович, 1897-1956
Ященко Мусій Кузьмич, 1890-1986

3. Надіслати цей список електронною поштою (окремим документом Word) на адресу: heroic.spirit@gmail.com

Далі ці списки пройдуть перевірку згідно нашої бази даних. Якщо буде виявлено, що в могилі похований воїн Армії УНР – поховання буде взяте на облік благодійною ініціативою «Героїка». В разі потреби буде встановлено пам’ятник або проведено ремонт існуючого.

Сьогодні ще лишається час, аби уславити справжніх борців не лише вигуками «Слава Україні! Героям Слава!», але й конкретними справами в ім’я України.

Чекаємо на Ваші відгуки та співпрацю!

Сайт благодійної ініціативи “Героїка” – http://geroika.org.ua/poshuk_pohova/

12 коментарів

 1. Цікаво. чи хтось захоче лазити по могилах… Хоч справа благородна…

 2. як буде час то піду подивлюсь

 3. Добре, ми встановимо історичну справедливість =) До речі, сьогодні 95-а річниця Великої Жовтневої революції! Треба єднатися браття!

 4. Охочих буде небагато, а результатів напевно буде ще менше. “”За даними “Героїки” на території нашої держави знаходяться сотні могил ветеранів Армії УНР”” = тобто на кожен район припадає 1-2 могили.

 5. Хлопці, ви б може хоч би надрукували список міст та сіл, де проживали відомі вам ветерани УНР. Ви ж якось там “перевірку” запланували. А то багато абсолютно марної роботи вийде.

 6. Пане danya, в тому то і проблема, що ветерани армії УНР доживали свій вік по всій Україні, прицьому в радянські часи вони часто приховували своє минуле зі зрозумілих причин, тому немає чіткого “списку міст і сіл”.
  Я розумію, що метод повного перебору забере багато часу та зусиль, але ті, що захищали незалежність нашої батьківщини заслуговують поваги та вшанування.

 7. Друзі, невже немає жодної людини, яка б могла витратити 2 години для відвідин місцевого цвинтаря?

  Шкода, адже за 10-15 років вже можна буде і не шукати. У більшості сіл України сільські ради не виділяють земельних ділянок під нові кладовища, і захоронення здійснюються поверх старих могил (за якими не доглядають). Таких недоглянутих могил чимало. Так зникають тисячі поховань. Часу для пошуків мілітарної спадщини не так вже й багато.

  Або зараз, або за декілька років будемо повчати один одного у коментарях на сайтах.

 8. Гаразд… Спробую завтра відвідати кладовище. Якщо будуть результати, то напишу листа у “Героїку”.

 9. Дякуємо тому єдиному добродію, який не став давати порад та критикувати, а відгукнувся на наш заклик – відвідав цвинтар та зробив опис могил.

  На жаль, гіркий досвід вкотре повторюється: тисячі ігнорують, сотні “лайкають”, десятки критикують, одиниці радять, один піде та зробить.

Залишити відповідь

Обов'язкові для заповнення поля відмічені *.